Użytki

Każdy z nas ma tabelki, przeliczniki, kalkulatory i schematy, które są przypięte w dyżurce, sali operacyjnej i innych "newralgicznych" miejscach. Lub w komputerach...

Jeżeli macie różne fajne rzeczy, które służą do upraszczania sobie anestezjologicznego życia - proszę o nadsyłanie. Admin Polanestu.

CVVHDF i CVVH

Zasada działania i kalkulatory dla maszyny Prismaflex - dla zabiegów cytrynianowych. Bardzo poręczne schematy. Admin poleca!

Wszczepiony stymulator serca a znieczulenie - algorytm postępowania

Podręczny algorytm (pdf do wydrukowania i powieszenia w dyżurce) postępowania u pacjenta, który ma wszczepiony stymulator serca lub kardiowerter / defibrylator. Schemat pochodzi z czasopisma 'Anestezjologia i Ratownictwo' 6/2012. Autorem schematu jest drr Mateusz Bryl i Przemysław Guzik.

Schemat resuscytacji płynowej

Tutaj znajduję się uzyteczny wielce schemat resusytacji płyowej w zalezności od objetości utraconej krwi. Oparty jest na materiałach z firmy Frasenius-Kabi.

Postępowanie z cewnikiem zewnątrzoponowym

Materiał autorstwa dra W. Lepieszko z Centrum Onkologii w Warszawe. Przedstawiono szczegółowo zasady wykonywania znieczulenia zo w zależnosci od rodzaju zabiegu operacyjnego oraz problemy (wraz z rozwiązaniami), które pojawiają się w trakcie prowadzenia wlewu z.o. Link.

Leki zaburzające krzepnięcie a wykonywanie blokad centralnych 2012

Są to najnowsze wytyczne Sekcji Znieczulenia Regionalnego PTAiIT. Dzięki Jacek za podesłanie.

Instrukcja podawania Intralipidu w przypadku przedawkowania LZM

Instrukcja ta określa sposób postępowania w przypadku NZK związanego z przedawkowaniem środków znieczulenia miejscowego.

Ankieta ortopedyczna

Przedoperacyjna ankieta ortopedyczna (pdf) Pytania i sugestie proszę kierować na pytania@szydas.eu.org Ankietę zawdzięczamy użytkownikowi Szydas. Podziękowania! Admin Polanestu.

Julka w szpitalu

Informacje dla rodziców przed znieczuleniem ogólnym dziecka opracowane przez dra Marcina Rawicza i zamieszczone na stonie Abbotta.

Skala Aldreta

Skala Aldreta

Tiss 28

Arkusz kalkulacyjny Exela ze skalą Tiss 28. Spakowany WinRarem.

Tof Watch - instrukcja obsługi

Szczegółowa instrukcja obsługi stymulatora nerwów Tof Watch. Plik Worda spakowany WinZipem. Instrukcję zawdzięczamy Katarzynie, dziękuję!

Zasady i kryteria przyjęć i wypisów pacjentów z OIT

Nazwa mówi sama za siebie. Dokument zawdzięczamy uprzejmości Iwony. Dziękuję i pozdrawiam!

Formularz GCS + skala Hunta-Hessa

Formularz do pomiarów i porównywania wartości GCS w trakcie prowadzenia terapii oraz dodatków skala Hunta-Hessa. Dokument Worda spakowany WinZipem.

Adrenalina w pompie dla dorosłego

Sposób rozcieńczenia: 1 mg Adrenaliny w 50 ml. Wtedy:

 • 0,833 µg/min = 50 µg/h = 2,5 ml/h

 • 1 µg/min = 60 µg/h = 3 ml/h

 • 1,667 µg/min = 100 µg/h = 5 ml/h

 • 2 µg/min = 120 µg/h = 6 ml/h

Noradrenalina w pompie dla dorosłego

Sposób rozcieńczenia: 1 mg noradrenaliny do objętości 50 ml. Wtedy dla dorosłego o przeciętnej wadze ok. 70 kg będą prawdziwe następujące reguły:

 • 1 ml powyższego roztworu zawiera 20 mcg noradrenaliny

 • Dawka min: 0,01 µg/kg/min = 2 ml/h

 • Dawka max: 0,1 µg/kg/min = 20 ml/h

Podkreślam raz jeszcze - powyższe zależności są prawdziwe TYLKO dla dorosłego o wadze 70 kg!

Nitrogliceryna w pompie dla dorosłego

Poniżej masz podany sposób prostego rozcieńczania i dawkowania NTG. Proporcje rozcieńczania: 30 mg NTG do 50 ml lub: 20 mg NTG do 32 ml lub: 10 mg NTG do 17 ml

Przy takim rozcieńczeniu: 1 ml/h roztworu = 10 mcg NTG/min.

Dawkowanie takiego roztworu jest dziecinnie proste:

 • 50 µg/min to 5 ml/h, 100µg/min to 10 ml/h,

 • 30 µg/min to 3 ml/h. Prawda, że proste?

Przeliczanie rozmiarów G na F i na cale

Tabela przeliczeniowa rozmiarów Gauge na mm, na French i na cale. Białe tło, czarne litery -> łatwa do wydrukowania.

Kalkulator klirensu kreatyniny oraz kalkulator wlewu dopaminy

Dzięki uprzejmości Zbyszka K. zamieszczam dwa nowe kalkulatory. Na pewno działają pod Windows XP. Polecam! Są bardzo proste w użyciu i przejrzyste!

Donacja narządów

Zestaw niezbędnych papierów dla dokonania donacji. Plus niezbędne namiary i konieczne zestawy badań.

Zauważ, że powyższe proporcje będą obowiązywały również dla salbutamolu (Salbupart) podawanego we wlewie iv .

CSE

Jeśli jesteś fanatykiem CSE, a dyrekcja nie chce Ci kupić odpowiednich zestawów do wykonywania tego znieczulenia metodą "igła w igle" ( z jednego wkłucia) to jest na to prosty sposób.

Potrzebny będzie dowolny, typowy zestaw do wykonywania znieczulenia zewn.oponowego oraz igła podpajęczynówkowa Balton (lub dowolnej innej firmy) o długości ok. 13 cm. Balton ma takie w swojej ofercie - długość 13 cm, rozmiar 26G. I to już jest wszystko, czego potrzebujesz do CSE. Po umieszczeniu igły np. w igle Touhy z zestawu np. Mini-Pack firmy Portex igła pp wystaje z niej na ok. 2 cm, co wydaje się zupełnie wystarczające do wykonania nakłucia podpajęczynówkowego.

Przesuw igły pp jest zupełnie gładki wewn. igły Touhy, wyczuwa się kiedy igła pp opuszcza igłę Touhy, czucie przejścia przez oponę igły pp jest również zadowalające.

Optymalne wydaje się wykonywanie tego typu manewru przy użyciu zestawów zewn. oponowych, które posiadają introduktory do wprowadzania cewnika zew.oponowego np. firmy Portex. Introduktora takiego nie mają zestawy baltonowskie. Obecność introduktora umożliwia pewniejsze ufiksowanie igły pp po jej wprowadzeniu do igły Touhy.

Wady:

 • Brak blokowania igły pp po wprowadzeniu jej do przestrzeni pp. Potrzebny jest więc pewny chwyt igły pp, tak aby się nie przesuwała w trakcie podawania LZM do pp.

 • Wzmiankowana igła to niestety igła "klasyczna", ze ścięciem Quinckego.

 • Dla mnie rozmiar 26G wydaje się wystarczający, zwłaszcza przy wykonywaniu CSE u pacjentów w wieku podeszłym. Niestety Balton nie produkuje igieł o długości 13cm o mniejszym rozmiarze "G".

Zalety:

 • Cena

 • Cena

 • Cena

Zapotrzebowanie na płyny dla dziecka - kalkulator

Kalkulator działa wg. reguły 4-2-1. Jest w formie pliku Exela 2000. Objętość 170 KB.

Spis wyposażenia niezbędnego do założenia centralnego cewnika i.v.

Idziesz np. na Oddział. Ch. Wewn, bo dyżurny internista poprosił Cię o założenie wkłucia centralnego. Przychodzisz, a tu brakuje wszystkiego - nie ma odkażacza, obłożeń, imadła, nie mówiąc już o szwach skórnych nierozpuszczalnych... Poniższa rozpiska jest do wydrukowania i pozostawienia pielęgniarkom na odpowiednim oddz. - na drugi raz nie będą miały wymówki, że nie wiedziały, co jest potrzebne do zakładania cewnika!

Karta cewnika centralnego + Karta cewnika hemodializacyjnego

Zbiór wskazówek dla pielęgniarek - w jaki sposób obchodzić się z cewnikiem w żyle centralnej lub z cewnikiem hemodializacyjnym. Może dzięki temu zbiorowi instrukcji nie będziesz musiał zakładać temu samemu pacjentowi kolejnego wkłucia?

Dokumenty w formacie Worda 2000, możesz je zmodyfikować na swoje potrzeby. Spakowane WinZipem.

Karta cewnika zo

Jest to przejrzysty zbiór instrukcji dla pielęgniarek - co mają zrobić gdy wystąpią problemy z funkcjonowaniem cewnika zewnątrzoponowego.

Powyższą kartę możesz zmodyfikować i przystosować do własnych potrzeb. Format: dokument Worda spakowany WinZipem.

Uwaga: stosowany wlew do zo to: 0,0833% - 0,125% Bupi + 150 mg petydyny / 60ml roztworu + Adrenalina 1:200 000. Prędkość wlewu: 6 - 10 ml/h. Wlew rozpoczyna się ZAWSZE od podania z ręki dawki nasycającej: 8 - 10 ml 0,125% Bupi + Adrenalina 1:200000 + 50 mg petydyny. Wcześniej podawana jest do cewnika zo dawka próbna 3,5 ml 2% Xylocainy celem sprawdzenia położenia końcówki cewnika. Cewnik zo jest umieszczony w odc. lędźwiowym kręgosłupa z końcówka skierowaną w większości przypadków dogłowowo.

Wydaję mi się, że powyższy schemat jest szczególnie użyteczny przy dużych zabiegach ortopedycznych - alloplastykach stawu biodrowego i operacjach stawu kolanowego. Dodatek petydyny zapewnia efekt p. bólowy związany z:

a) działaniem na receptory opioidowe oraz

b) efekt miejscowo znieczulający.

Nie zaobserwowałem działań ubocznych typu świąd, depresja oddechowa znacznego stopnia. Przy stężeniach 0,125% pacjenci czasami narzekają na niewielki zdrętwienie kończyn dolnych. Ale należy tez wziąć pod uwagę, że są to pacjenci przebywający w łóżku w pozycji leżącej. Wlew do zo trwa w większości przypadków ok. 30 h. Pacjent jest w większości przypadków zacewnikowany Foley'em. Admin Polanestu.

Anestezjologiczne zlecenia pooperacyjne

Formularz anestezjologicznych zleceń pooperacyjnych w formacie modyfikowalnego dokumentu Worda 2000 spakowanego WinZipem. Prosty i szybki do wypełnienia - opcje zleceń do wpisywania w gotowy schemat i do wyboru poprzez zakreślanie.

Anestezjologiczne zalecenia dla położnych przed cięciem cesarskim

Ile razy zdarzyło Ci się biec do szybkiego cięcia cesarskiego, a po przyjściu na blok porodowy zastawałeś następującą sytuację: pacjentka nie podkłuta (w najlepszym razie mały, różowiutki venflonik), cytrynian nie podany, a SBP=80mm Hg?.

Tutaj masz kilka prostych zaleceń dla położnych w formie dokumentu Worda spakowanego WinZipem. Wystarczy tylko wydrukować i powiesić im nad biurkiem na bloku porodowym - wtedy nikt nie będzie się tłumaczył, że nie wiedział o czymś takim, jak duże wkłucie i profilaktyka zachłyśnięcia...

Świadek Jehowy

Formularz sprzeciwu pacjenta na toczenie krwi i preparatów krwiopochodnych. Dokument ten jest zamieszczony wraz ze stosownym omówieniem w Anestezjologii i Intensywnej Terapii 4/2000. Tutaj masz gotową formę do wydrukowania - plik Worda spakowany WinZipem.

Brak zgody na znieczulenie podpaj.

Brak zgody na znieczulenie podpaj. / zo do cięcia cesarskiego - formularz do podpisania przez pacjentkę. Dokument Worda spakowany rar-em.

Kalkulator max. dopuszczalnej utraty krwi

Jest w formie strony www, na której można przeprowadzić potrzebne obliczenia.

ASA - tabela

Podręczna tabelka do obliczenia wartości ryzyka znieczulenia. Dokument Worda spakowany WinZipem, 9 KB.

Maksymalna dopuszczalna dawka leku znieczulenia miejscowego (LZM).

Kalkulator wykorzystujący Exela, spakowany WinZipem (85 KB). Pozwala na obliczenie bezpiecznej objętości LZM. W OPRACOWANIU

Karta znieczulenia.

Karta znieczulenia, której używasz, denerwuje Cię, myślałeś o karcie, która byłaby prosta, przejrzysta i maksymalnie wygodna... Znajdziesz tutaj spakowane programem WinZip7.0 trzy dokumenty Worda, które łatwo możesz zmodyfikować na swoje potrzeby. Plik ten zawiera zawiera:

 1. Kartę znieczulenia, której używam.

 2. Formularz ogólnej zgody do znieczulenia.

 3. Odmowę zgody na wykonania znieczulenia miejscowego do cięcia cesarskiego.

W praktyce, na jednej stronie formatu A-4 jest karta znieczulenia, zaś na drugiej stronie znajduje się formularz służący do wyrażenia zgody na znieczulenie.