Archiwum artykułów 2005

[20.12.2005.] Nie było mnie w kraju dwa miesiące, a tutaj sporo nowości... Ukazały się nowe wytyczne resuscytacji. To rewolucja w resuscytacji... Po szczegóły odsyłam na stronę PRC. W międzyczasie stuknęło Polanestowi 5 lat i jednocześnie został przekroczony próg 100000 odwiedzin naszej strony! Coraz ciekawsze stają się szkolenia w Krakowie organizowane przez Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ i Małopolski Oddz. NFZ z zakresu donacji narządów; w październiku obyło się kolejne spotkanie lekarzy i pielęgniarek z Polski Południowo-Wschodniej połączone z warsztatami psychologicznymi. Z nowości finansowych: wzrosła składka na PTAiIT. 10 PLN / miesiąc = 120 PLN / rok. Zwiększenie składki nastąpi od 1 stycznia. Za 120 PLN / rok" Anestezjologia Intensywna Terapia" będzie gratis...
Życzę Wam Wesołych Świat i Szczęśliwego Nowego Roku!
   
    
21.10.2005.] Kolejne pojęcia w Wielkim Słowniku Gwary Anestezjologicznej (dział Humor) - zapraszam do lektury ;)
          
         
[19.10.2005.] Pomoc techniczna - dyskusje o sesji jesiennej prowadzimy dalej w wątku Popowo_2005. Z przyczyn technicznych (awaria serwera) dalsze zamieszczanie postów w wątku Sesja_Jesień_2005 okazuje się być już niemożliwe. Przepraszam za utrudnienia. Gratulacje dla wszystkich, którzy zdali! 
      
       
[16.09.2005.] W Małopolsce ruszyła akcja mająca na celu promocję donacji narządów i popularyzacje transplantologii w Polsce. Gorąco polecam stronę www.oswiadczeniewoli.pl 
    
      
[05.09.2005.]  W Pulsie Medycyny została opublikowana pierwsza, bardzo dokładna lista zarobków polskich lekarzy. Polecam Waszej uwadze lekturę bieżącego numeru Pulsu Medycyny. Tutaj małe podsumowanie, warto przeczytać!
    
    
[01.09.2005] Admin Polanestu wita Was po wakacjach. Co nowego w naszym portalu? Rozwija nam się dyskusja dot. stosowania Sch w Forum Dyskusyjnym. A Ty co sądzisz o jej stosowaniu do planowych zabiegów.
Kto Waszym zdaniem powinien zostać nowym Konsultantem Krajowym? Wyraź swoje zdanie w ankiecie poniżej.

      
[03.08.2005.] Polecam wam artykuł Nauczmy się mówić o pobraniach w transplantacyjnej części Polanestu - jest się nad czym zastanowić...


[19.07.2005.] Sukcesywnie napływają dane o Waszych zarobkach w 2005 roku. Wyglądają one tragicznie - srednia pensja anestezjologa w Polsce wynosi 2137 zł. :((

[07.07.2005.] Jak co roku przygotowałem dla Was ankietę dotyczącą naszych zarobków w roku 2005. Weź udział, to już trzecia edycja tej ankiety!


[22.06.2005.] Chyba już nie będzie wątpliwości, czy Fentanyl z Karolkowej nadaje się do podawania pp i zo - zapraszam do "Co słychać".


[02.06.2005.] Andrzej Nestorowicz wypowiada się na temat emigracji polskich anestezjologów. Zobacz do "Co słychać". Dział Polanestu dotyczący donacji narządów ma już własny adres: www.dawca.prv.pl 
  
  
[13.05.2005.] Uruchomiłem wreszcie :) filmy edukacyjne w Polaneście. Zaglądnij do działu Edukacja!
Co nowego? Parlament Europejski orzekł, że czas dyżuru lekarskiego ma być w CAŁOŚCI traktowany jako praca w godzina nadliczbowych i w całości ma być wliczany do czasu pracy. Więcej na stronie ZZA.

  
[12.025.2005.] Ruszyła nowa podstrona www.dawca.prv.pl w Polaneście poświęcona wyłącznie donacji narządów. Zapraszam! Admin Polanestu.
  

[09.05.2005.] Informacja: Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów informuje, że w dniu 11. maja 2005 roku w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie ul. Grójecka 65a o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z przedstawicielami brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS). Tematem spotkania będzie rekrutacja polskich lekarzy do pracy w Wielkiej Brytanii. Szczególnie na spotkanie zaproszeni s± anestezjolodzy, radiolodzy i lekarze rodzinni. Zarząd Główny ZZA.


 [21.04.2005.] Mimo, że minął już przeszło miesiąc od spotkania anestezjologów w Szczyrku, to w dalszym ciągu nic słychać w naszym małym światku o tym, aby miały być wydane anestezjologiczne standardy postępowania z pacjentami otrzymującymi leki modyfikujące funkcję układu krzepnięcia. W naszej ankiecie (patrz "Sondy") przytłaczająca większość zabierających głos opowiedziała się za wydaniem przez Konsultanta Krajowego powyższych standardów... No comments....


[19.03.2005.] Wyniki egzaminu testowego - kliknij


[10.03.2005.] Ważne! Na ostatniej konferencji "Postępy Znieczulenia w Chirurgii Jednego Dnia" w czasie swojego wykładu pt. "Znieczulenie przewodowe u pacjentów leczonych przeciwzakrzepowo" P. dr Tomasz Łazowski zapowiedział (sesja "Trudny wybór: znieczulenie ogólne czy regionalne w chirurgii krótkoterminowej?" z udziałem prof. Ewy Mayzner-Zawadzkiej), że w najbliższym czasie ukażą się pod auspicjami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii wytyczne dot. postępowania z pacjentami otrzymującymi leki modyfikujące działanie układu krzepnięcia. Z mojego punktu widzenia powstanie takich krajowych wytycznych wydaje mi się niezmiernie istotnym dla naszej codziennej praktyki. Z uwagą będziemy śledzić w Polaneście dalsze losy obiecanych wytycznych...


[06.03.2005.] Zakończyła się konferencja "Postępy Znieczulenia w Chirurgii Jednego Dnia". Kto nie był - niech żałuje! Gratulacje dla organizatorów!!


[18.02.2005.] Wszystko wskazuje na to, że zaczyna się pomalutku sprawdzać umieszczone powyżej hasło. Trzech anestezjologów w Szpitalu Miejskim w Płocku złożyło wypowiedzenia z pracy, żądając podwyżki pensji o 4 tysiące zł do poziomu 9 tys. złotych. Więcej w Forum Polanestu w wątku "Wreszcie się coś ruszyło". Koleżanki i Koledzy - tak dalej być nie musi - weźmy przykład z kolegów w Płocku; system w jakim pracujemy określa się naukowo mianem "niewolnictwa". Pracownik piaskarki za godzinę pełnienia gotowości pod telefonem dostaje wynagrodzenie w wysokości 20 PLN. Bez komentarza...
Więcej o Płocku znajduje się w Eskulapie. Warto poczytać: http://esculap.pl/main/news.html?news=9973 

Wyniki naszej ankiety o wyjazdach: wyjechało nas 163 osoby.


[15.02.2005.] Dzisiaj dla wszystkich zestresowanych i sfrustrowanych - coś specjalnego w Polaneście ;)


[06.02.2005.] W styczniu został pobity rekord wejść na stronę Polanestu - nasz serwis został odwiedzony 2406 razy! Natomiast 3. lutego został zanotowany dzienny rekord wejść na stronę - odwiedziło nas 102 anestezjologów. Polanest jest czytany w 95 miastach, najczęściej w Poznaniu, Warszawie i Katowicach. 

Dodałem w Logistyce materiały dotyczące lokalizacji splotów i nerwów obwodowych.


[09.01.2005.] Z ostatniej chwili: Czechy - minimalna pensja lekarska 1100 euro, Słowacja - średnia pensja pielęgniarki - 1000 euro.
Może razem spróbujemy policzyć ilu z nas wyjechało za chlebem w 2004 roku? Metoda jest prosta. Ilość osób, które wyjechały = ilość anestezjologów z danego szpitala, którzy wyjechali x ilość szpitali. Tylko umówicie się, kto w Waszym szpitalu odpowiada za wzięcie udziału w tej ankiecie :)


[07.01.2005.] Nowy rok, nowe kontrakty. I konieczność zawarcia nowych ubezpieczeń. Jeśli jeszcze nie podpisaliście polisy ubezpieczeniowej do umowy cywilnoprawnej (np. "kontraktu" dyżurowego), to bardzo korzystną ofertę na południu Polski posiada Uniqa w Krakowie na Basztowej 23. Dla członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie ubezpieczenie obowiązkowe kontraktu od odpowiedzialności cywilnej kosztuje jedyne 600 PLN. Kontakt.