Archiwum artykułów 2006

[29.12.2006.]Ta data zapewne przejdzie do historii polskiej medycyny. Pediatra z Nowego Sącza, dr Miś wygrał proces przed sądem okręgowym w Krakowie o odszkodowanie z tytułu pełnionych dyżurów medycznych. Więcej na Forum. Poniżej relacja z ogłoszenia wyroku. Przewiduję, ze od pierwszego stycznia ruszy lawina pozwów przeciwko szpitalom
[20.12.2006.] To już 6 lat jesteśmy razem! 17. grudnia Polanestowi stuknął kolejny roczek... ;)


[09.12.2006.] Idą ciężkie czasy dla kontraktowców, zwłaszcza dla anestezjologów. Nasza ukochana Kaczolandia nie ułatwia nam bynajmniej życia - za trzy tygodnie wchodzą w życie nowe przepisy o samozatrudnieniu. Dotyczyć one będą również bardzo dużej grupy koleżanek i kolegów anestezjologów pracujących na kontraktach... Czy stracimy status przedsiębiorcy? Czy utracimy prawo do 19% podatku liniowego? Czy będziemy musieli odprowadzać zwiększone składki na ZUS? Pytań jest mnóstwo - zapraszam na Forum do dzielenia się swoimi uwagami i pomysłami na przyszłość. Zwłaszcza ciekawy jestem, co zamierzacie zrobić? Za 21 dni nowe przepisy wchodzą w życie...
Zauważyliście? Jakoś ucichło o podwyżce anestezjologicznej Religi! Obstawiam, że znowu z dużej chmury spadł mały deszcz... W kraju targanymi sexaferami, w którym na pierwszy plan wysuwa się problem ubrania dzieciaków w mundurki szkolne, coś takiego, jak zapobieganie emigracji polskich anestezjologów jest jakimś zupełnie nie istotnym problemem.
  
[12.11.2006.] Co nowego w Polaneście? Od przeszło dwóch miesięcy serwis zmienił swój adres. Jest dostępny pod nowym adresem www.polanest.prv.pl Wszystkie dotychczasowe adresy zachowują swoją ważność (www.polanest.prv.pl, anestezjologia.webpark.pl). Została zaktualizowana częściowo baza adresów. Pojawiły się także nowe wpisy w Katalogu Stron. Polecam Wam stronę oddziału roztoczańskiego PTAiIT. Spodobały mi się zamieszczone tam materiały edukacyjne. Więcej takich stron!
 

[02.09.2006.] Szanowni Użytkownicy Polanestu! Po 6 latach użytkowania serwera Wirtualnej Polski przyszedł czas na jego zmianę, spowodowana jego niedostatecznymi parametrami. W najbliższym czasie chcę przenieść Polanest i Forum Polanestu na inny, bardzo szybki i wydajny serwer. Serwis i forum zaczynają bardzo szybko domagać się większej pojemności dla siebie. Oznacza to, że w ciągu najbliższego miesiąca mogą pojawić się techniczne problemy z dostępem do Polanestu i jego Forum. Ponadto dzięki przeprowadzce unikniemy obecności reklam na forum, pochodzących z Lycosa, na którym obecnie jest umieszczone Forum, jak również okresowo pojawiającej się blokady strony wejściowej Polanestu, spowodowanej przekroczeniem limitu transferu danych. Potrzebne jest 230 PLN na przeniesienie i uruchomienie serwisu na nowym serwerze (webd.pl) Proponuję przeprowadzenie ogólnoanestezjologicznej ;) zbiórki na nowy serwer Polanestu. Jest nas na Forum 320 osób... Liczba ta w przybliżeniu odpowiada liczbie użytkowników Polanestu. Wystarczy, że każdy z użytkowników serwisu wyśle na podane konto 1 złotówkę (słownie: jedną złotówkę), aby zapewnić poprawne funkcjonowanie i dalszy rozwój serwisu! Jeśli chcesz wspomóc Polanest, to wyślij datek o dowolnej wysokości na konto numer konta. W tytule przelewu wpisz słowo „serwer”. Liczy się każda złotówka! Jeśli sobie życzysz, mogę Twoje nazwisko / dane umieścić na liście sponsorów Polanestu. Liczę na Wasze zrozumienie!
Pozdrawiam!
Admin Polanestu


[16.08.2006.] Prof E. Mayzner Zawadzka zrezygnowała z funkcji konsultanta krajowego. Polecam Wam na Forum piękny komentarz profesora L. Drobnika dotyczący wywiadów Religi. Po takim komentarzu człowiek jest dumny, że jest anestezjologiem. Tak trzymać profesorze Drobnik! Cieszę się, że Leon Zawodowiec ;) jest wśród nas!


[10.08.2006.] "Anestezjolog jest drugoplanową postacią w procesie leczenia chorego" - twierdzi Religa. Więcej na Forum!


[04.08.2006] ...i odpowiedź dra. Z. Barto - również w obrębie forum.


[03.08.2006] Relacja od naszych kolegów z Raciborza - wew. forum dyskusyjnego...


[21.07.2006.] Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Czasy się zmieniają a wraz z nimi i Polanest... Z dniem dzisiejszym oddaję Wam do dyspozycji nowe forum dyskusyjne, mam nadzieję, że się Wam spodoba. Przez ostatnie cztery lata nie wprowadzałem żadnych głębszych zmian w funkcjonowaniu forum, pora więc na małą kosmetykę! Przez te 4 lata napisane zostały 364 tematy, sami osądźcie czy to dużo, czy mało...

Nowe forum wymaga na początku prostej rejestracji, później już tylko logowania.

Niniejszym ogłaszam zamknięcie starego forum – zapraszam do Nowego Forum Polanestu! Proszę uprzejmie już nie umieszczać żadnych tematów w starym forum.
Dziękuję tym wszystkim, którzy przez ostatnie lata odwiedzali forum, bez Was by ono nie istniało!

Pozdrawiam wszystkich Szanownych Dyskutantów!

Admin Polanestu


[07.07.2006.] Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy Anestezjolodzy! Pragnąc utrzymać poziom merytoryczny Forum podjąłem decyzję o zamknięciu dyskusji dotyczącej tzw. wątku raciborskiego. Po porozumieniu z kolegami z Raciborza, dalsze informacje dot. wydarzeń w Raciborzu będą się ukazywać w dziale "Co słychać". W związku z tym proszę uprzejmie o nie umieszczanie kolejnych postów w tym temacie, z góry dziękuję!


[21.06.2006] Kolejne wieści z Raciborza - zobacz koniecznie na Forum Dyskusyjne, zabierz głos w dyskusji, wpisz słowa poparcia i nawet nie myśl o tym, żeby kroki swe kierować do szpitala w Raciborzu :) !


[13.06.2006.] ANESTEZJOLODZY Z RACIBORZA DO BRACI ANESTEZJOLOGICZNEJ W CAŁYM KRAJU
 Drogie Koleżanki i Koledzy !!!!!!!!!!! Na początku kwietnia zawiadamialiśmy Was, korzystając z gościnnych stron Polanestu (vide podstrona PROTEST – początek), o złożeniu przez cały nasz zespół wypowiedzeń z pracy, ponieważ nie godzimy się już dłużej na pracę za niecałe 10 zł za godzinę, pracuj±c i dyżuruj±c w czterech miejscach w naszym szpitalu, i będąc ciągle pomijanymi przy okazjonalnych premiach i wypłatach z zysku szpitala (bo my nie generujemy zysków !!!???). Termin naszych wypowiedzeń mija z dniem 1 lipca 2006. Jak dotąd dyrekcja nie podjęła z nami żadnych rozmów, w zamian próbując nas zastraszyć, ośmieszyć, skłócić z resztą personelu szpitala. Szukają również „haków” na naszego Szefa, który jest całym sercem i dusz± z nami (z racji pełnionej funkcji, uznaliśmy, że nie będzie z nami składał wypowiedzenia). Doszły do nas (nieoficjalne) informacje, jakoby dyrekcja ogłosiła konkurs na „usługi anestezjologiczne” w naszym szpitalu, bez poinformowania nas o tym fakcie. W związku z tym pozwalamy sobie prosić Was o dalsze wsparcie i solidarność – bądźcie z nami!!! Nie ulegajcie namowom różnych „firm”, które będą Was namawiały do pracy na naszych miejscach w Raciborzu, oferując Wam jakieś fantastyczne warunki płacy i pracy. Zróbcie to co my –rzućcie wypowiedzeniami, bo naszym zdaniem tylko w ten sposób możemy coś dla siebie wywalczyć, nie wyjeżdżając z tego kraju. Strajki (zresztą często sterowane przez dyrekcje) to naszym zdaniem niewystarczający sposób walki o godziwe wynagrodzenia. Jeszcze raz prosimy i apelujemy do Was – bądźcie z nami i wspierajcie nas, piętnujcie tych, co chcieliby zająć nasze miejsca.
Pozdrawiamy serdecznie (jeszcze pracujący) Anestezjolodzy z Raciborza
OD ADMINA: Proponuje stworzyć PUBLICZNĄ listę anestezjologów, którzy nie zastosują się do wyżej wymienionej prośby naszych kolegów i przyjdą na ich miejsca pracy w szpitalu Raciborzu. Proszę o kontakt w powyższej sprawie kolegów z Raciborza!
  [17.05.2006.] Polecam Waszej uwadze ten oto artykuł, jest się nad czym zastanowić. Przeczytajcie go koniecznie!!
  
  
[05.04.206.] Została utworzona specjalna podstrona o akcji protestacyjnej.
   
   
[03.04.2006.] Polecam Wam do przeczytania glos rozsądku. Okazuje się, ze będąc światowej klasy specjalistą można mieć również własne, niewygodne dla Minzdrawu poglądy. Koleżanki i koledzy! Prof. Dziatkowiak jest z nami! Przeczytaj artykuł z Gazety Krakowskiej z 01.04.2006.
   
   
[28.03.2006.] Na stronie NIL-u zawieszony został projekt ustawy o wzroście wynagrodzeń lekarzy. Projekt przewiduje następujące wynagrodzenia:
a) 2 x średnia krajowa dla lekarzy bez specjalizacji (2528,22)
b) 2,5 x średnia krajowa dla lekarzy z I. st. specjalizacji (6321,55)
c) 3 x średnia krajowa dla lekarzy z II. st. specjalizacji (7585,68)
W chwili obecnej średnia krajowa wynosi dokładnie 2.528,62 zł. Z kolei w innych swoich uchwałach NIL apeluje do pracodawców w służbie zdrowia o takie podwyższanie wynagrodzeń, aby już w najbliższym czasie wynagrodzenie brutto wynosiło 5000 PLN / miesiąc lub 33 PLN za godzinę pracy. Aby projekt ustawy został zgłoszony do sejmu potrzeba 100 tys. głosów za. Tutaj jest formularz do zbierania podpisów.
Spodobała mi się ostatnio opinia dra Bukiela, który stwierdził, że propozycja Minzdrawu 30% podwyżki wynagrodzeń lekarzy W PRZYSZŁYM ROKU nie ma ani podstaw materialnych, ani prawnych i że trudno ją oceniać w kategoriach realnych. Wg. dra Bukiela jest to taka propozycja, żeby tylko opędzić się od natrętów...
Idzie wiosna, a z nią wszystko budzi się do życia. Miło mi donieść, że skutecznej reanimacji uległ był Klub Anestezjologów ;) Wielu ciekawych tekstów, koledzy!
  
  
[23.03.2006.] 7. kwietnia coraz bliżej... Nasunęła mi się taka oto garść spostrzeżeń. Tak właściwie to o co MY LEKARZE, walczymy? W zalewie informacji, w przygotowaniach do różnych protestów umyka chyba to, że nasze żądania finansowe wcale nie są jasno wyartykułowane. I to jest błąd! Walczymy o 30% podwyżki? Nie rozśmieszajmy się nawzajem! Bo 30% od netto 900 PLN, a tyle wielu naszych kolegów zarabia na etacie, to jest zaledwie 1200 PLN na rękę - to dalej śmieszna niezmiernie suma za to, co robimy... Może walczymy o średnią krajową, dwie średnie krajowe, może trzy? W tym roku? W przyszłym roku? Od 01.01.2007? A może od 01.06.2007? Tak jakoś się to wszystko rozmywa... Różne gremia składają różne deklaracje i akty strzeliste, wnoszą modły i błagania do Minzdrawu, a czas nieubłaganie płynie... A może by tak zacząć od rzeczy najprostszej - jasnego i precyzyjnego ustalenia, ile właściwie chcemy zarabiać? Jedno ustalenie dla WSZYSTKICH lekarzy. Proste jak budowa cepa!
Jak zwykle zapraszam do dyskusji na naszym Forum
    
    
[08.03.2006] Poniżej zamieszczam apel dra Bukiela dotyczący akcji protestacyjnej. Nasuwa mi się przy okazji kilka pytań, odpowiedź na nie warunkowała będzie skuteczność tego i następnych protestów, bo takie niewątpliwie będą musiały nastąpić po 7. kwietnia...
Czy spory zbiorowe, które toczyć będą okręgowe koła OZZL będą toczyć w imieniu swoich członków czy wszystkich lekarzy, np. z danego szpitala?
Czy w ewentualnej akcji protestacyjnej (strajk), która kończyć będzie spór zbiorowy, bo taką formę proponuję OZZL, uczestniczyć mają lekarze z OZZL, czy tez wszyscy lekarze z danej placówki? Jaką ochronę prawną mają wtedy lekarze, którzy wzięli udział w strajku, a nie są członkami OZZL-u.
1 dzień urlopu na żądanie... 2. dzień urlopu na żądanie, 3. i 4..... I co dalej...? Już dzisiaj trzeba zastanowić się nad dalszymi formami protestu i ich umocowaniem prawnym. Np. pierwsza kwestia z brzegu: czy lekarz kończący dyżur w publicznym szpitalu MUSI czekać na zmiennika? Łatwo jest sobie wyobrazić sytuację, gdy nikt nie przyjdzie do pracy np. w sobotę o 7:00, aby go zmienić... Co taki nieszczęśnik ma zrobić?
Wydaje mi się osobiście, że należy pójść na całość - dyżurni też powinni sobie zrobić 7. kwietnia wolne. To DYREKTORZY mają się martwić o obsadzenie stanowisk pracy i skąd wziąć do tego ludzi; nie jest to bynajmniej zmartwienie nas, lekarzy!
KAŻDA forma protestu nas, lekarzy, musi być DOSKONALE przeanalizowana pod względem prawnym. Wątpliwości być nie może!
-----------------------
APEL
Do wszystkich lekarzy, delegatów na Okręgowe Zjazdy Lekarzy
Szanowni Państwo,
Szanowne Koleżanki i Koledzy,
W najbliższych tygodniach (od 11 marca do 01 kwietnia br.) odbędą się w całej Polsce Okręgowe Zjazdy Lekarzy. Podstawowym zadaniem zjazdów będzie uchwalenie budżetu, jednak niewątpliwie nie mogą one pominąć najistotniejszej obecnie sprawy, jaką jest ogólnopolska akcja protestacyjna lekarzy (i mamy nadzieję, że już wkrótce całego środowiska medycznego). Kolejne zjazdy, gdzie spotykają się przedstawiciele lekarzy z całego Kraju, to znakomita okazja do podjęcia jednolitych działań, które mogłyby znakomicie skonsolidować nasze środowisko.
Proponujemy, aby każdy Okręgowy Zjazd Lekarzy podjął uchwałę o przeprowadzeniu w dniu 7 kwietnia (święto służby zdrowia) ogólnopolskiej, ostrzegawczej akcji protestacyjnej, polegającej na wzięciu przez lekarzy, z wyjątkiem dyżurnych, urlopu "na żądanie". Działanie takie nie ma charakteru strajku w sensie prawnym i nie wymaga wchodzenia w spory zbiorowe z pracodawcą. Może być jednak wymownym znakiem naszej determinacji i jedności. Niech zrobią to pierwsze zjazdy w Opolu i Wrocławiu, a reszta z pewnością pójdzie ich śladem.
W imieniu Zarządu KrajowegoOgólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
Krzysztof Bukiel - przewodniczący Zarządu
Bydgoszcz, 7 marca 2006 r.

[04.023.2006.] Koniecznie weź udział w ankiecie!!! Specjalna ankieta Krajowego Komitetu Porozumiewawczego na Rzecz Wzrostu Wynagrodzeń znajduje się tutaj.
  
  
[28.02.2006.] Sytuacja robi się bardzo gorąca. Czy dojdzie do ogólnopolskiego strajku / protestu? Frustracja lekarzy, jak powiedział Kostek Radziwiłł, sięga zenitu...
Grzesiek z Opola - dzięki za przesyłkę! :)
    
    
[14.02.2006.] Nasze sprawy organizacyjne: uprzejmie proszę o zamieszczanie wszystkich postów związanych z pracą za granica w jednym jedynym przeznaczonym do tego miejscu: wątku PRACA ZA GRANICĄ. Posty osób, które nie dostosują się do tego będą usuwane, podobnie jak posty o charakterze ogłoszeń komercyjnych.
W dziale Użytki zamieściłem dzięki uprzejmości Skibiego arkusz kalkulacyjny Exela ze skalą TISS 28.
   
   
[25.01.2006.] Lekarze gaszą światło - polecam artykuł z Newsweeka cz1 cz2 cz3. Robi się pomalutku ciekawie, Panie i Panowie... A z drugiej strony: Prawie dwa miliony złotych prezes NFZ Jerzy Miller przeznaczył na nagrody i premie dla swoich urzędników (m.in. trzynastu dyrektorów departamentów i biur w centrali Funduszu w Warszawie ma otrzymać średnio po 8.900 zł/osobę). To informacja z dzisiejszego Esculapa.pl...