Archiwum artykułów 2009

 

O leczeniu bólu

W dziale Slajdy dodałem dwa artykuły dotyczące leczenia bólu pooperacyjnego. Jest ktoś chętny do dyskusji o akcji "Szpital bez bólu" ? (31.12.2009.)

Bardzo pozytywny teledysk!

Tym razem co nieco z innej dziedziny, niż anestezjoogii - poniższy teledysk zrobił na mnie wielce pozytywne wrażenie. Promocja kampanii antyrakowej. Swoją drogą, czy zauważyliście, że charakterystyczną cechą polskich anestezjologów jest brak , prawie całkowity brak radości z pomagnia innym ludziom, brak radości z uprawiania anestezjologii? Taki teledysk nigdy nie będzie miał szans na powstanie w Polsce. Jesteśmy na to zbyt smutni, zgorzkniali i ponurzy... (14 - 19.12.2009).

Nowe kalkulatory

W dziale "Kalkulatory" pojawił się nowy kalkulator do obliczania wartości swojego miesięcznego urobku ;) na kontrakcie. (29.11.2009.)

Wynagrodzenia 2009 - wyniki

Na Forum Dyskusyjnym opublikowałem wyniki ankiety dotyczącej naszych wynagrodzen w 2009 roku. W tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich policzyłem nie tylko średnią, ale również i medianę z odpowiednich wartości. Zapraszam do lekury i analizy. (29.11.2009).

Emerytura anestezjologa - cześć II.

Ponad miesiąc temu pozwoliłem sobie zamieścić na stronach naszego Forum Dyskusyjnego ankietę dotyczącą emerytury, tego jaka ona ma być i czego sie spodziewamy w przyszłości. Pod tym linkiem zawarte są jej wyniki.

Zwraca uwagę, że 23% naszych kolegów i koleżanek anestezjologów nie odkłada żadnych pieniędzy na dodatkową emeryturę, mimo tego, że aż 32% ankietownych spodziewa się znacznego pogorszenia swojej sytuacji materialnej po przejściu na emeryturę. W sumie 71% osób obawia się tego, że po przejściu na emeryturę ich sytuacja się pogorszy, w tym aż 32% twierdzi, że znacznie.

Zaskakujące jest, że wiekszość anestezjologów spośród tych, którzy gromadzą pieniądze na dodatkową emeryturę czyni to w sposób bardzo mało efektywny, bo wpłacając pieniądze na konta bankowe (38%) lub na indywidualne konta emerytalne IKE (35%). Inne, zdecydowanie mniej popolarne formy oszczędzania to zakup jednostek funduszy inwestycyjnych w ramach polis inwestycyjnych tj. np Skandia czy Axo lub wykup polis na zycie. Spodziewany procent zastąpienia waha się wg anestezjologów w większości opinii od 50% do 70% obecnych zarobków netto. Przyszłość nie wygląda różowo...

Dla zainteresowanych tematem swojej przyszłej emerytury polecam kilka wartościowych kursów poświęconych oszczędzaniu w funduszach inwestycyjnych.

Warsztaty z USG

Odbyły się w Poznaniu pierwsze warsztaty z identyfikacji struktur nerwowych w anestezjologii przy pomocy USG. Jest mi w związku z tym niezmiernie miło, bo i Polanest ma w tym swój udział - byliśmy pierwsi, którzy umieścili o tym ogłoszenie w necie. Na Forum jest obszerna relacja autorstwa Amadeo. Napiszcie proszę, jakie są Wasze wrażenia, jeśli w nich uczestniczyliście? (31.10.2009.)

Nasze wynagrodzenia - ankieta 2009

Przygotowałem dla Was coroczną ankietę dotyczącą naszych wynagrodzeń. W odróżnieniu od dotychczasowych edycji wyniki są widoczne natychmiast po podaniu swoich danych. Zapraszam serdecznie do udziału. Mam nadzieję, że wyniki tejże ankiety będą pomocą w negocjacji naszych wynagrodzeń na 2010 rok. Ankieta umieszczona jest na Forum (dział: "Praca na etacie"), tak, żeby tylko anestezjolodzy z krwi i kości mogli brać w niej udział. Przeznaczona jest zarówno dla etatowców, jak i dla kontraktowców. Zapraszam do oddawania swoich głosów. (26.10.2009.)

Emerytura anestezjologa - część I.

 Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak będzie wyglądała Wasza emerytura? Czy będziecie ją spędzać pod palmami na Karaibach, czy na kolejnym dyżurze, aby dorobic do nędznego, państwowego świadczenia emerytalnego? Wg. mnie jedno jest pewne - na dodatkową emeryturę należy oszczedzać, to jest stuprocentowy pewnik. Z drugiej strony zadziwiający jest brak w naszym społeczeństwie przyzwyczajania do oszczędzania. Ciekawy jestem, co sądzicie na ten temat, i co najważniejsze - co robicie, aby Wasza emerytura zapewniała Wam w przyszłości odpowiedni standard zycia? Na Forum Dyskusyjnym wątku Emerytura zamieściłem małą ankietę.  Poprzez wejście z Forum ankieta jest dostępna tylko dla grupy zawodowej lekarzy-anestezjologów). Odpowiedz na kilka prostych pytań i zobacz jak będą wyglądały emerytury Twoich koleżanek i kolegów... (18.10.2009.)

Ankieta sprzęt do trudnej intubacji

Na prośbę dra Tomasza Gaszyńskiego zamieszczam link do ankiety dotyczącej wyposażenia polskich szpitali w sprzęt do trudnej intubacji. Ankieta znajduje sie tutaj. (16.10.2009.)

Nowy numer Anestezjologii i Ratownictwa

Ukazał sie trzeci, nowy numer  "AiR" a w nim m.in. ciekawe artykuły, zamieszczam wybór najciekawszych moim zdaniem:

  1. Analgezja regionalna w zakresie głowy.
  2. Rozważania nad zmodyfikowana metodą znieczulenia ogólnego u pacjentów niestabilnych hemodynamicznie.
  3. Środki zwiotczające - cz. I.
  4. Środki zwiotczające - cz. II.
  5. Zakres obowiązku lekarskiego.

Nowy design strony dra Machaly

Miło mi zakomunikować, że nowy wygląd zyskała strona anestezjologiczna dra Waldemara Machały. W chwili obecnej jest to jeden z największych zbiorów materiałów edukacyjnych z anestezjologii, intensywnej terapii i ratownictwa w polskiej części Internetu. Zachęcam do zapoznania się z treściami tam zawartymi. (28.09.2009.)

Siedmiu wspaniałych...

Na stronach naszego forum rozwinęła się dyskusja o jakości znieczulenia w polskiej anestezjologii. Czy podanie dziecku do indukcji znieczulenia ogólnego sukcynylocholiny, podtrzymywanie go halotanem, a następnie brak rozpoznania HM jest dobrym przykładem ilustrującym jakość polskiej anestezjologii? A może lepszym jest fakt samodzielnego znieczulania do zabiegu założenia protezy rozwidlonej do zespołu Lerichea przez specjalizanta w drugim roku nauki BEZ ŻADNEGO nadzoru ze strony starszego kolegi? Przykłady można by mnożyć w nieskończoność...
Skutki są opłakane. Jak podają media zostało właśnie zasądzone najwyższe odszkodowanie w historii polskiej medycyny: 2,4 mln złotych dla dziecka, które uległo odkorowaniu w trakcie prowadzenia znieczulenia do zabiegu usunięcia migdałków.

Co robimy, aby poprawić jakość znieczulenia? Wg. mnie tylko mnożymy komisje i komitety. Jak za dawnych dobrych lat… Przeglądając ostatnio internet natrafiłem na informację, że istnieje coś takiego, jak Rada Konsultacyjna przy PTAiIT do spraw Jakości i Bezpieczeństwa Znieczulenia. Ot, takie małe curiosum w kraju, gdzie w zdecydowanej większości szpitali nie ma dantrolenu i gdzie w ponad 60 % szpitali zdarza się, że znieczulenia są prowadzone równocześnie na kilku salach…
Wiecie, dlaczego Niemcy skrupulatnie przestrzegają przepisów ruchu drogowego? Bo wiedzą, że kara w przypadku przewinienia jest nieuchronna i z cała pewnością zostanie wyegzekwowana... (22.08.2009.)

Rada Konsultacyjna przy PTAiIT do spraw Jakości i Bezpieczeństwa Znieczulenia

Dostępność dantrolenu w 2001 roku. (na podstawie badań własnych)

Wytyczne znieczulenia porodu

Ukazały się wreszcie (patrz moje informacje w tym miejscu z dnia 10.12.2008.) kolejne wytyczne z anestezjologii, dotyczące zewnątrzoponowego znieczulenia porodu. Sygnowane są przez prof. E. Mayzner-Zawadzką i wsp. Chwała im za to! (18.07.2009.)

Świat zmierza ku końcowi

Szczerze  przyznaję, że moja sztuczna szczęka grzmotnęla z  łoskotem  o podłogę  po przeczytaniu tej informacji. Kto powiedział, że siódemki są szczęśliwe? (07.07.2009.)

Kalkulator dla miłośników  sufentanylu

W dziale Kalkulatory zamieściłem kalkulator do obliczania dawki sufentanylu w zależności od wagi pacjenta. Miłego korzystania! (06.07.2009.)

Na ilu salach znieczulamy?

To zadziwiające, że pomimo upływu ponad 10 lat od ustalenia standardów anestezjologicznych wielu kolegów w dalszym ciągu znieczula na dwóch salach operacyjnych. Byłem ostatnio w kilku szpitalach, nie uwierzycie jak jest to powszechne zjawisko... Sami się prosimy o stryczek? (24.06.2009.)

Nowy wzór karty znieczulenia

Na stronie Konsultanta Krajowego ukazał sie długo oczekiwany przeze mnie projekt ogólnokrajowej karty znieczulenia. Wg. mnie stanowi ona zasadniczy postęp w papierologii stosowanej w anestezjologii.

Należałoby jedynie zastanowić się w jaki sposób ma być skonstruowana: w większości szpitali, które znam obowiązuje sporządzanie kopii karty znieczulenia: oryginał jest wsadzany do historii choroby pacjenta, kopia ląduje w magazynie anestezjologicznym. W jednych szpitalach używa się do tego kalki, w innych stosowane są druki samokopiujące. I tutaj się pojawia problem, jeśli karta ma mieć postać jednej kartki, dwustronnie zadrukowanej (forma praktyczna i bardzo wygodna), wtedy niemożliwym będzie wykonanie jej w postaci druku samokopiującego. Forma dwustronna nie-samokopiująca wymagała będzie stosowania kalki. Ten, kto stosuje kalkę przy wypełnianiu kart znieczulenia na codzień, doskonale wie, jaka to udręka.

Zapraszam do dyskusji na temat nowej karty na Forum. (21.06.2009.)

Późnowiosenny numer Anestezjologii i Ratownictwa

Ukazał sie nowy numer zaprzyjaźnionej "Anestezjologii i Ratownictwa". Pod tym linkiem prezentuję dwa najciekawsze moim zdaniem artykuły z aktualnego wydania.

Południowa część naszego kraju jest nieco dziwna pod względem osobowym... Najpierw słynne wydarzenia raciborskie a teraz przypadek wadowicki. Czyżbyśmy całkiem stracili szacunek do siebie i swoich kolegów, skoro za marne kilka złotych jesteśmy skłonni do kopania dołków jedni pod drugimi...? Po szczegóły odsyłam na nasze forum anestezjologiczne. (11.06.2009.)

Wyniki ankiety dotyczącej środków zwiotczajacych.

Takich wyników można się było spodziewać. Jesteśmy realistami i twardo stąpamy po anestezjologicznym gruncie. Liczy się dla nas cena używanych leków... Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że w rozmowach z przedstawicielami firmy produkującej sudamedex oni sami przyznają, że cena jest zbyt wysoka i jak na razie absolutnie nie do zaakceptowania przez rynek.

Pamiętacie jeszcze czasy, gdy jedynym mlekiem na rynku anestezjologicznym był oryginalny Diprivan? A potem zaczął się w anestezjologii wysyp generyków propofolu. I cena natychmiast poszła w dół. Być może za kilka lat, jak minie ochrona patentowa sugamedexu, jego cena zmaleje do rozsądnego poziomu. Jak na razie pozostaje on w sferze marzeń zdecydowanej większości anestezjologów (08.06.2009.)

Jak poprawnie napisać prezentację z anestezjologii, która wszystkich zadziwi?

Czy kiedykolwiek zmuszeni byliście do napisania i wygłoszenia prezentacji medycznej? Zaprezentowania ciekawego przypadku medycznego? Mam dla Was w prezencie :) darmowy e-podręcznik, jak stworzyć prezentacje medyczną z anestezjologii, która wszystkich powali na kolana. Zapraszam do odwiedzenia działu Edukacja w naszym portalu. (26.04.2009.)

Sesja egzaminacyjna z anestezjologii a ilość postów na forum...

Kilka dni temu odkryłem interesującą rzecz. Nie wiem, czy jest jakaś miara, która mówiłaby o poprawności pytań egzaminacyjnych, ale być może jest nią ilość postów na naszym forum dyskusyjnym w wątkach dotyczących sesji egzaminacyjnych z anestezjologii i intensywnej terapii. Już od ubiegłorocznej sesji jesiennej, kiedy to po raz pierwszy podchodzący do egzaminu mieli do czynienia z nowymi zasadami egzaminu testowego, dał sie zauważyć spadek ilości postów z wątpliwościami dot. egzaminów. W tej sesji można rzec, ze kursanci nie mieli prawie żadnych wątpliwości. Gratulacje dla wszystkich świeżo upieczonych specjalistów! (17.04.2009)

Wiosenna anestezjologia - wyniki testu

Są już znane wyniki testu z anestezjologii i intensywnej terapii. Zwraca uwage minimalna ilość osób, którym się niepowiodło w trakcie wiosennej edycji egzaminu: 2 osoby na 60 zdających. Wszystkim szczęśliwcom gratuluję i zapraszam na forum do wymiany wrażeń poegzaminacyjnych. (04.04.2009.)

Egzamin testowy z anestezjologii

To już za 3 dni.. Wszystkim koleżankom i kolegom zdającym egzamin specjalizacyjny z anestezjologii i it w najbliższą sobotę życzę powodzenia i połamania piór na Marymonckiej. (01.04.2009.)

Anestezjologia jednego dnia w Szczyrku

Na Forum Dyskusyjnym zamieściłem krótką relację z tego, co się działo na konferencji  w Szczyrku. Zapraszam do lektury i wymiany wrażeń. (21.03.2009.)

Czyżby koniec problemów z polstygminą?

Resort zdrowia zdecydował, że Jelfa może sprowadzić do Polski w ramach importu docelowego bezpośredni odpowiednik Polstigminum, którego zaczęło brakować na naszym rynku. Chodzi o Syntostigmin produkowany przez firmę Hoechst-Biotika. Zezwolenie dotyczy produktu Syntostigmin 0,5mg/ml x 10amp, wytwarzanego przez firmę Hoechst-Biotika o numerze serii 030608 z datą ważności 06.2012 oraz 071008 z datą ważności 10.2012. Jedna ampułka 1 ml zawiera 0,5 mg metylosiarczanu neostygminy. Jest to bezpośredni odpowiednik produktu Polstigminum wytwarzanego przez Plivę Kraków. Obecnie, w związku z przenoszeniem produkcji na Węgry Pliva zapowiedziała przerwę w jego dostawie do 2010 r. Informacja powyższa za Pulsem Medycyny z dn. 11.03.2009.

Sugammadex już dostępny

Wg. informacji uzyskanych od przedstawiciela firmy produkującej ww. specyfik jego cena za najmniejszą ampułkę a 200 mg będzie wynosiła 80 euro. Dostępny będzie w nadchodzącym tygodniu drogą kupna :)

Przy obecnym kursie euro koszt odwrócenia blokady przy pomocy 200 mg sugammadexu będzie wynosił 384 PLN. Dla otarcia łez przypomnijmy sobie, że koszt leków anestezjologicznych zabiegu chirurgicznym to ok. 7% ceny zabiegu. Dla porównania - cena jednorazowego zestawu do cholecystektomii laparoskopowej, podana przez dra Machałę na ostatnim spotkaniu w Szczyrku, to koszt powyżej 4000 PLN / zestaw... (08.03.2009.)

Co zrobić, gdy polstygminy brak...?

Wyjaśnienie jest pod tym adresem, na dole strony. W skrócie: należy złożyć w Minzdrawie wniosek o import docelowy. Powodzenia ;) !   (07.03.2009.)

Trochę humoru anestezjologicznego i  nie tylko

W dziale "Po godzinach" zamieściłem prezentację "Złote myśli lekarzy" ;) Polecam Waszej uwadze. Ponadto został nieco przebudowany dział z humorem, powinno się go teraz nieco lepiej przeglądać.

Satyrą i śmiechem w cynizm i obłudę rządzących

OZZL rozpoczął drugi etap akcji przeciwko zaniżaniu cen za świadczenia zdrowotne przez NFZ i przeciwko pozorowaniu reformy opieki zdrowotnej przez rząd. Akcja ma tytuł jak wyżej. A oto kilka plakatów z tejże akcji:

Konkurs wiedzy o płytce motorycznej ;)

Ponieważ polstygminy jest w moim szpitalu coraz mniej, a nie zanosi się raczej na to, żeby miała jej przybyć, więc w wolnych od znieczuleń chwilach wymyśliłem Konkurs Wiedzy O Płytce Motorycznej. Wejście poprzez Forum Dyskusyjne: Anestezjologia >> Znieczulenie ogólne >> Quiz- środki działające na płytkę motoryczną. Zapraszam do zabawy! (25.02.2009.)

Brak polstygminy w szpitalach

W całym kraju zaczyna brakować polstygminy. Czy sytuacja ta zagrozi polskiej anestezjologii? Czy też jest to może niepowtarzalna szansa dla nas, anestezjologów, aby wprowadzić na większą skalę, niż dotychczas sugammedex do naszej codziennej, szpitalnej praktyki? Prognozowane przez Plivę wznowienie produkcji polstygminy to II. kwartał 2010 roku!

W moim macierzystym szpitalu obecnie jest zapas neostygminy wystarczający dokładnie dla 102 pacjentów. Tak więc starczy nam polstygminki na ok. 10 dni typowej działalności. Może na trochę mniej. Nikt nie ma pojęcia, co będzie dalej. Dyrekcja oczywiście udaje, że problemu nie ma. a polstygminy coraz mniej w apteczce na bloku operacyjnym... (24.02.2009.)

Nadzór nad specjalizantem

Polecam Waszej uwadze ciekawy wątek na Forum Dyskusyjnym dotyczący prowadzenia nadzoru nad specjalizantem. Jak jest, wszyscy wiemy. A jak być powino? Czy specjalizant bez nadzoru jest realnym zagrożenim dla operowanych pacjentów? Zapraszam do wymiany poglądów! (22.02.2009.)

Powiadamiacz

Skorzystaj z naszego anestezjologicznego powiadamiacza znajdującego sie na Forum. W ten prosty sposób powiadomisz swoich przyjaciół o istnieniu Forum Dyskusyjnego Polanestu. (15.02.2009.)

Egzamin z anestezjologii i intensywnej terapii

Została już wyznaczona data egzaminu państwowego z anestezjologii i intensywnej terapii w sesji wiosennej AD 2009. To wspaniałe wydarzenie ;) nastąpi 04.04.2009. o godzinie 10:00. Powodzenia w przygotowaniach do egzaminu! (07.02.2009.)

Oksfordzki podręcznik anestezjologii

Oksfordzki podręcznik anestezjologiiPolecam Waszej uwadze nowy podręcznik z anestezjologii. Jest to pierwsze polskie wydanie pod redakcją prof. E. Mayzner-Zawadzkiej.

Jeśli będzie odpowiadalo angielskiemu oryginałowi, to jest to pozycja warta swojej ceny - ok. 200 PLN w zależności od księgarni. Podręcznik jest rekomendowany przez Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii - Pana Prof. Krzysztofa Kuszę - jako lektura obowiązkowa w programie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. (01.02.2009.)

Rejestracja na Forum

Uprościłem zagadki anestezjologiczne, rejestracja na naszym forum dyskusyjnym powinna być od dzisiaj nieco łatwiejsza. Dla tych, którzy dalej maja problemy techniczne z zarejestrowaniem się został utoworzony przewodnik obrazkowy po rejestracji (29.01.2009.)

Nowy sprzęt do trudnych intubacji w anestezjologii

W dziale Edukacja opisałem dwa nowe urządzenia służące do radzenia sobie w przypadku trudnych intubacji. Polecam uwadze, zwłaszcza wszystkim tym koleżankom i kolegom, których sprzęt do trudnej  intubacji składa się tylko z laryngoskopu i prowadnicy bougie ;) (24.01.2009.)

Nowy numer czasopisma Anestezjologia i Ratownictwo

Miło mi zakomunikować, że ukazał sie nowy numer "AiR". Wybrane artykuły z aktualnego numeru zamieszczone są w dziale Edukacja. Mam też dwie kolejne dobre wiadomości: nasze zaprzyjaźnione czasopismo po dwóch latach funkcjonowania uzyskało za rok 2008 ocenę 5.29 w Index Copernicus. Dla porównania inne polskie czasopismo anestezjologiczne, po 50 latach istnienia organizacji, która go wydaje, ma punktację w Index Copernicus = 5,73 za rok 2007, natomiast African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines osiągnął w 2007 roku wartość 7 punktów... :)

Ponadto informuję z przyjemnością, że Anestezjologia i Ratownictwo w grudniu 2008 roku otrzymało patronat European Board and Section of Anaesthesiology, European Union of Medical Specialists. Moje gratulacje! (19.01.2009.)

Nie samym sewofluranem anestezjolog żyje... ;)

W imieniu moich przyjaciół chciałbym Was zaprosić na wystawę fotografii podróżniczej "Podróże z fotografią 2008"                    Anestezjologia: relaks pośród fotografii.

 

 

 

 

 

 

Wystawa jest czynna od 29. stycznia 2009. w warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14, 1 piętro. Wstęp wolny. Wystawa startuje 29.01.2009. o godzinie 19:00. Zapraszam na chwile relaksu i odpoczynku od znieczuleń!

 Szkolenia z anestezjologii

Rzadko kiedy rekomenduję w tym miejscu szkolenia z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Jest jednak takie jedno szkolenie, na które naprawdę warto jechać, namawiam Was bardzo do wzięcia w nim udziału. "Anestezja bariatryczna - wykorzystanie desfluranu przy znieczuleniu pacjentów otyłych." Organizowane jest prze Baxter Polska w szpitalu Barlickiego w Łodzi (zapisać sie na nie możecie u swojego regionalnego przedstawiciela Baxtera). W ramach tego szkolenia poruszane są takie zagadnienia, jak odmienności farmakologiczne znieczulenia pacjenta bariatrycznego, znieczulenie w technice niskich i minimalnych przepływów, cytoprotekcyjne właściwości sewofluranu i desfluranu, metody uzyskiwania drożności dróg oddechowych z użyciem przyrządów alternatywnych do laryngoskpu. (15.01.2009.)

Kalendarz anestezjologa

Na zbliżający się Nowy Rok przygotowałem nowość: kalendarz szkoleń, kursów i konferencji. Dla wszystkich, którzy chcą umieszczać ogłoszenia o szkoleniach we własnych parafiach ;) możliwe jest teraz własnoręczne edytowanie wpisów do kalendarza. Warunkiem technicznym jest posiadanie konta na gmail.com, które można założyć w 3 minuty :) Jeżeli jesteś zainteresowany powyższą możliwością - skontaktuj się ze mną. Wydaje mi sie, że z powyższego patentu odniosą korzyść zwłaszcza Ci, którzy organizują częste szkolenia w swoich ośrodkach, np. co miesiąc, a zawiadomienia o nich wysyłają do zaprzyjaźnionych szpitali przy pomocy zwykłej poczty. A z Pocztą Polską jak jest , każdy wie. [03.01.2009]