V. Sympozjum Regionalne ESRA

Pułtusk 2005

 

 

W sobotę po południu zakończyło się kolejne, regionalne sympozjum ESRA w Pułtusku. Uczestnicy, jak zwykle dopisali. W pierwszy dzień wykład wstępny wygłosił prof. Dziatkowiak. Pod koniec dnia przygrywała Grupa MoCarta, do łez nas rozbawiając nas swoimi wiązankami melodii. Dzień zakończył uroczysty koktajl zorganizowany przez wystawców biorących udział w ESRA 2005 połączony z lampką szampana (hmm... raczej to było 'Igristoje" made in CCCP...)        Później przez dwa dni wykłady, wykłady... Bardzo dobrym pomysłem było zaproszenie dra Admira Hadzica z USA. Tym, którzy korzystają z materiałów zawartych w NYSORA nie trzeba go przedstawiać. Wg Hadzica do stymulacji nerwów i splotów najkorzysniejsza jest w chwili obecnej częstotliwość Hz! Rewelacyjne były warsztaty dra Kościelniaka-Nielsena z Dani dot. znieczuleń kończyny górnej i dolnej w aspekcie blokada splotów i nerwów obwodowych; ciekawą opcja staje się blokada splotu ramiennego z dojścia podobojczykowego wg. Kaalsteda, polecam! Niezmiernie ważna wydaje się zapowiedź P. prof E. Mayzner -Zawadzkiej wydania w najbliższym czasie kolejnych grup wytycznych postępowania w anestezjologii, a to:

-wytyczne leczenia bólu pooperacyjnego - juz na jesień 2005

-wytyczne znieczulenia zo porodu drogami naturalnymi

-wytyczne wykonywania pp

-wytyczne wykonywania TEA

          Z innych refleksji - na sali przeważały osoby po 40 r.ż. Bardzo niewiele było osób w wieku 30-35 lat. Wszyscy zdolni zapewne już wyjechali, a ci co zostali nie przyjechali z prozaicznego powodu: cena 600 PLN płacona, jeśli ktoś decyduje się w ostatnim momencie zwala z nóg :((( Do tego trzeba jeszcze sobie było opłacić (i znaleźć hotel na terenie Pułtuska)

            Minusy:          Niestety, nie zabrakło także i to poważnych mankamentów. Złą tradycją większości zjazdów / sympozjów anestezjologicznych w Polsce stały się fatalnej jakości materiały zjazdowe. ESRA 2005 w Pułtusku nie jest wyjątkiem - w materiałach zjazdowych zabrakło streszczeń / abstraktów (nie mówiąc już o wersjach pełnych) większości najciekawszych prezentowanych podczas sympozjum prac. Na pewno każdego uczestnika ucieszyłoby wydawnictwo (płytka CD) które zawierałoby wszystkie prezentowane podczas zjazdu prace. Chyba to nie problem, wykonać kopie prezentacji śladów w formacie *pps z zaznaczeniem praw autorskich... W rezultacie - w późniejszym okresie sięgniecie do tabel, schematów prezentowanych na Esra będzie już niestety niemożliwe. Czas trwania workshopów pokrywał sie niestety z bardzo ciekawymi wykładami. Osoba, która chciała wziąć udział w warsztatach dra Kościelniaka nie mogła być obecna podczas wykładów, co gorsza - streszczeń wykładów, które odbywały się podczas trwania workshopow zabrakło w materiałach zjazdowych. Wg mnie kompletną klapą bylo zaproszenie naszej koleżanki z Hollandii, to nie tylko moja prywatna opinia....

Admin Polanestu

    

 

ostatnia modyfikacja tej strony: 2010-03-19