Postępy Znieczulenia w Chirurgii Jednego Dnia. 

Szczyrk 2005

Naukologia

Do Szczyrku przyjechało w tym roku ponad trzysta osób: wykładowców, reprezentantów firm oraz pokaźne grono anestezjologów z całej Polski - od Szczecina aż po Tatry. Poniżej zamieściłem skrótową relację z tego, co się działo przez trzy dni w Szczyrku.

Tak więc - co nowego w znieczuleniach w chirurgii jednego dnia? Coraz bardziej zaznacza się tendencja do używania różnorakich sprzętów do małoinwazyjnego podtrzymania drożności dróg oddechowych drogo oddechowych. O ile kilka lat temu mieliśmy do dyspozycji jedynie klasyczną LMA i rurkę UG, to obecnie wybór jest coraz większy - począwszy od jedno-/wielorazowych LMA o różnych kształtach i w pełnej gamie rozmiarów aż po rurki LT i rurki CobraPLA. Pojawiają się już pierwsze rurki LT jednorazowe.

Powyższym zagadnieniom poświecona była sesja '"Maska krtaniowa, rurka krtaniowa czy intubacja w chirurgii jednego dnia?" Osobiście zafascynowała mnie prezentacja dra Ratajczyka o mapowaniu okolic mózgu prowadzona na rurce krtaniowej ze śródoperacyjnym wybudzaniem pacjenta. A jeśli intubacja? Jeśli to pod pełną kontrola zwiotczenia mięśni - dominująca role zaczynaj odgrywać środki krótko i średnio-długo działające, a zwłaszcza rokuronium, które w opinii wielu uczestników jest idealnym środkiem do zabiegów w ramach chirurgii krótkoterminowej ze względu na bardzo przewidywalny czas ustąpienia zwiotczenia mięsni, której to cechy nie posiadaj inne niedepolaryzujące środki zwiotczające. Rokuronium stanie się prawdopodobnie jedynym środkiem zwiotczającym używanym w chirurgii krótkoterminowej, takie płyną wnioski z tegorocznej konferencji, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Znieczuleniu regionalnemu była poświecona cała jedna sesja podczas konferencji. Wg mnie niezmiernie interesująca była prezentacja dra Waldemara MAchaly dotycząca porównania znieczulenia regionalnego (blokada Winniego) i znieczulenia ogólnego do artroskopii stawu barkowego: praca ta jasno uzmysławia jaką korzyść finansowa, jakie daje zastosowanie RA: 68 PLN versus 136 PLN w przypadku GA.

O korzyściach, jakie niesie zastosowanie anestezji podpajęczynówkowej jednostronnej przekonywali nas (mam nadzieję skutecznie, bo sam jestem fanatykiem tej metody ;) P dr Józef Bojko, Małgorzata Malec-Milewska i wsp. Praca ta, wyjątkowo starannie przygotowana, z elementami multimedialnymi, dotyczącą zastosowanie jednostronnej blokady podpajęczynówkowej w chirurgii jednego dnia z uwzględnieniem analgezji pooperacyjnej zdobyła pierwsze miejsce w konkursie prac naukowych prezentowanych w czasie tegorocznej konferencji. Wybór zwycięzcy o tyle słuszny, że metoda ma duże znaczenie z praktycznego punktu widzenia. Admin Polanestu gratuluje Państwu pomysłu i wykonania! A doktorami z afrykańskiej wioski ;) ;) ;) nie ma się co przejmować ;) Kto był w Szczyrku, wie o co chodzi... ;)

Zastosowanie RA niesie ze sobą również ryzyko powstania powikłań związanych z ingerencją w układ krzepnięcia. Wykład doc. Tomasz Łazowskiego z Warszawy uzmysławia, że tak naprawdę to nie my, anestezjolodzy wybieramy rodzaj znieczulenia dla pacjenta, lecz robią to za nas interniści , wprowadzając taki a nie inny rodzaj terapii lekami modyfikującymi układ krzepnięcia. W tym świetle podstawowe znaczenie mają wytyczne określając sposób postępowania anestezjologa przy prowadzonej terapii lekami p.krzepliwymi. Wg. doc. Łazowskego i współprowadzącej sesję prof. Ewy Mayzner-Zawadzkiej mają niedługo ukazać się polskie, oryginalne wytyczne Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii dot. prowadzenia RA w przypadku równocześnie stosowanej terapii lekami przeciwkrzepliwymi.

Osobiście brakowało mi większej ilości wykładów / prezentacji dotyczących ekonomii przy prowadzeniu znieczuleń w systemie chirurgii jednego dnia. Wg mnie posługiwanie się sloganem "możliwość uniknięcia powikłań" to stanowczo za mało.

Problem finansowania znieczuleń w chirurgii jednego dnia jest wg. mnie bardzo istotny - anestezjolodzy dostają do rąk coraz bardziej nowoczesne i wyrafinowane urządzenia i środki farmakologiczne. Niestety- nowoczesność pociąga za sobą koszty, i to bardzo duże. Tak jak wspomniałem - osobiście zabrakło mi na Konferencji tego typu opracowań. W takiej sytuacji cieszyć może opracowanie dra Robert Rudnera i wsp. dotyczące kosztów prowadzenia kolonoskopii przy wykorzystaniu remifentanylu i propofolu. Wniosek są bardzo istotne: anestezja przy użyciu wymienionych leków jest tańsza niż klasyczna analgosedacja dożylna przy użyciu midazolamu i fentanylu (przy istotnym założeniu wykonywania kilku znieczuleń do kolonoskopii w tym samym dniu)

Ostatni dzień konferencji poświecony był bólowi okołooperacyjnymu, jako głównemu problemowi w chirurgii jednego dnia. Sesja prowadzona przez Polish Pain Team ;) czyli proff. j. Dobrogowskiego i J. Wordliczka dowiodła , że jedynym prawidłowym postępowaniem w warunkach chir. jednego dnia jest analgezja multimodalna. Zaobserwować można również powrót do starego, dobrego metamizolu, u którego są odkrywane coraz to nowe właściwości farmakologiczne.

Organizatorzy i Hotel Klimczok

Zdecydowaną większość uczestników Konferencji zakwaterowana była w hotelu Klimczok (****), w którym odbywały się również obrady. Jedynym jego mankamentem był dziwny kaprys szefa kuchni hotelowej, który ani do obiadu, ani do kolacji nie serwował gorących napojów. Za to była dostępna w ilościach nieograniczonych zimna woda z pływającą w środku cytrynką ;) Oczywiście nie było problemem zamówienie herbaty za drobną dodatkowa opłata 6 PLN / filiżankę, ale przy tak dużej ilości uczestników nie było to takie proste. Ot, takie widzimisie szefa kuchni :) Ogólnie menu - bez zarzutów!

Pewnym mankamentem był również znaczny niedobór miejsc do parkowania samochodów. Co chwila można było usłyszeć komunikaty o konieczności przesunięcia swojego samochodu :))

Na miejscu można było skorzystać z sauny, basenu i salonu odnowy biologicznej. Wybór hotelu z wyższej półki, jak zauważył dr Dariusz Maciejewski jest symbolem tego, że polska anestezjologia wchodzi w nowe czasy.

Cennym pomysłem i bardzo praktycznym było i jest wydawanie przez organizatorów książeczki w której zebrane są wszystkie prace prezentowane w czasie Konferencji; jest to fakt o tyle ważny z praktycznego punktu znaczenia, że organizatorzy innych zjazdów czasami idą na łatwiznę wydając CD-rom z materiałami zjazdowymi, co w znakomity sposób utrudnia późniejsze przeglądanie takich materiałów. Jedna sugestia - w przyszłości dobrze byłoby podawać w takim opracowaniu adresy e-mailowe autorów, to tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś miał wątpliwości i chciałby je wyjaśnić.
W tym miejscu jako Admin Polanestu pragnąłby pogratulować dr. Dariuszowi Maciejewskiemu kolejnej udanej konferencji. Panie Doktorze! XVI. Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii proponuję urządzić w Bielsku Białej! :)
Panowie i Panie! Czapki z głów przed ekipą dra Maciejewskeigo!!

Różne

1.) Sesja robocza: prezentacja respiratorów. Można było odnieść wrażenie, że producenci wstydzą się cen produkowanego przez nich sprzętu - wydobycie (wyduszenie?!) ceny respiratora na forum publicznym graniczyło wręcz z cudem. Przy omawianiu całej masy bajerów, w które są wyposażone współcześnie produkowane respiratory jedyną cechą, skwapliwie ukrywaną jest cena... I nie jest dla mnie osobiście argumentem, że prezentowane respiratory są różnych klas - ten argument jakoś nie przemawia mi do wyobraźni. Co oznacza bowiem "klasa respiratora"? Czy ktoś się spotkał w podręcznikach it z takim określeniem?

2.) Nie zabrakło w czasie tegorocznej konferencji atrakcji kulturalnych - w czasie pierwszego dnia bawiły nas swoją muzyka "Leszcze", natomiast do grilowanej kolacji w drugim dniu przygrywał zespół Stonehenge.

3.) Tutaj znajduje się fajna strona z animacjami, zdjęciami i schematami najczęściej obecnie używanych przyrządów służących do utrzymania drożności dróg oddechowych: http://www.solaramedia.com/Shock2004/Road2004.html

Szczyrk 2007

Relacja jest zamieszczona na Forum Dyskusyjnym w dziale Edukacja i Szkolenia. Zapraszam do dyskusji!08 października 2011