Atlas USG A.T. Gray'a

Z nieukrywaną przyjemnością chciałbym Was poinformować o ukazaniu się "Atlasu technik znieczulenia regionalnego pod kontrola ultrasonograficzną" Andrew T. Graya.

Jest to podręcznik o wyjątkowym charakterze, o którym stanowi niezwykle staranna edytorska jakość wydania i bardzo praktyczny charakter zawartej w tym podręczniku wiedzy. Uważam, że chętnie sięgną po niego zarówno anestezjolodzy stawiający pierwsze kroki na polu ultrasonografii, jak i anestezjolodzy z już posiadanym doświadczeniem w wykonywaniu blokad pod kontrolą USG. W sposób niezwykle przystępny omawia większość wykonywanych blokad w obrębie tułowia, głowy i szyi oraz kończyn. Nieocenioną pomocą przy zgłębianiu wiedzy ultrasonograficznej są ilustracje zawarte pod koniec każdego rozdziału. Opisane w jasny sposób, bez żadnych skrótów literowych wymagających czasochłonnego zgłębiania legend im towarzyszących. Na obraz z USG jest nałożony schemat rysunkowy identyfikowanych struktur, zarówno podlegających blokadzie, jak i przyległych. Pomaga to w szybkiej orientacji sonoanatomicznej. Zdjęcia ilustrują nie tylko sonoanatomię prawidłową; szereg obrazów usg przedstawia zmienności sonoanatomiczne, każdy kto miał już nieco do czynienia z ultrasonografią anestezjologiczną wie, jakie jest to ważne zagadnienie.

Pod koniec każdego rozdziału znajdują się “Perełki”, czyli zbiór praktycznych zasad, który pomoże w podwyższeniu skuteczności wykonywanej blokady. Atlas Graya zawiera również  wskazówki, co robić i jak rozpoznać pod USG takie powikłania, jak np. wkłucie do naczyń, uszkodzenia nerwów, czy uszkodzenia opłucnej. Kolejnym plusem książki jest twarda oprawa - z pewnością wytrzyma przypadkowy, niejednokrotny kontakt z różnymi płynami na bloku operacyjnym.

Podsumowując - jestem przekonany, że każdy anestezjolog zajmujący się blokadami struktur nerwowych pod USG powinien koniecznie mieć go na swojej półce. Natomiast osoby zamierzające zacząć przygodę z USG obowiązkowo powinny go przeczytać przed specjalistycznymi kursami z identyfikacji splotów i nerwów pod kontrolą usg, nie jest on ich namiastką lecz cennym uzupełnieniem. Admin Polanestu. (14.06.2012.)