Archiwum artykułów 2002

[17.12.2002.] Z ostatniej chwili - dostępny jest na rynku polski preparat propofolu! Zobacz do "Co słychać".
 
 
[12.12.2002.!!!] - Polanest obchodzi swoje drugie urodziny!! Czy coś zmienić w jego funkcjonowaniu? Coś dodać? A może coś zlikwidować?
Z okazji urodzin Polanestu możesz w Księdze Gości wpisać swoje życzenia, jak również sugestie co do kształtu i działalności Polanestu. Pozdrawiam wszystkich sympatyków portalu - tych co dopiero niedawno odkryli ten portal, jak również tych, którzy wiernie nam towarzyszą od dwóch lat!! Webmaster serwisu.
 
 
[16.11.2002.] Czy ktoś ze Śląska może wyjaśnić, o co właściwe chodzi z tym nieszczęsnym izofluranem? Co tam się u Was dzieje?
Nie dość, że anestezjolodzy rozpylają fentanyl gdzie popadnie, to jeszcze co poniektórzy rujnują szpitale, bo nie chcą tanio znieczulać... :-) Chętnie zamieszczę info! Czekam...
 
 
[04.11.2002.] Podstawowym warunkiem skutecznej reanimacji jest jak najszybsze przeprowadzenie defibrylacji. Niestety w wielu polskich szpitalach pacjent z NZK pozbawiony jest takiej możliwości - tak wynika z moich prywatnych obserwacji. Nowoczesny defibrylator będący wyłącznie na wyposażeniu szpitalnego zespołu reanimacyjnego to unikat w co czwartym polskim szpitalu... Kwestii tej jest poświęcona nowa ankieta Polanestu.
Zobacz również do Forum - jak się rozwija dyskusja o wyposażeniu stanowiska pracy?
 
 
Z perspektywy 1,5 miesiąca wydaje się że zasadniczą wadą Zjazdu w Lublinie była jego cena. Przekroczyła ona możliwości wielu kolegów, zwłaszcza tych, którzy dopiero są na początku swojej kariery w anestezjologii. Jest to o tyle przykre, że można zrobić zjazd na niezłym poziomie, za przystępną cenę, za to z dobrym programem dodatkowym, wliczonym w opłatę zjazdowa.
Przykładów nie trzeba daleko szukać - zjazd "bólowców" w Zakopanem stał merytorycznie na wysokim poziomie, a cena nie zwalała z nóg. No ale ludzie z Krakowa, którzy go przygotowali (ekipa dra Dobrogowskiego), pracowali osobiście w pocie czoła nad "accommodation", aby obniżyć cenę do rozsądnego poziomu... Chwała im!!
 
 
[06.10.2002.] Rurka intubacyjna, defibrylator, respirator... To tylko trzy spośród setek wynalazków, które były milowymi krokami w rozwoju anestezjologii i intensywnej terapii. Czy takim samym epokowym wynalazkiem okaże się dla medycyny ratunkowej rurka LT (laryngeal tube)?
Prostota jej zakładania wskazuje na to, że tak - przyrząd jest wybitnie prosty w użyciu, wydaje mi się, że nawet dla osób, które nigdy nie miały z nim wcześniej do czynienia (dowodzą tego zresztą badania). Więcej >>
 
 
[25.09.2002] I już po Zjeździe. Ciekawy jestem, czy wynieśliście z niego jakieś praktyczne wiadomości, które wykorzystacie u siebie, w szpitalach? Zjazdowi poświecona jest specjalna sonda - weź w niej udział, proszę!
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym została znowu przesunięta. Wg. informacji podawanych przez Minzdraw system ratownictwa ma wystartować dopiero 01.01.2004. To kolejny dowód tego, że polska medycyna ratunkowa i intensywna jak tlenu potrzebuje pieniędzy...
Z wieści bardziej optymistycznych - w sobotę, 21.09.2002. w Limanowej odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym. Idei należy tylko przyklasnąć, może wreszcie skończą się czasy dyletantów dyżurujących w Pogotowiu Rat... 
Sepsa doczekała się swojego miejsca w Internecie. Więcej info w Katalogu stron.
 
 
[07.09.2002.] Wędrując po Internecie natknąłem się ostatnio na dwie b. ciekawe strony - pierwszą jest serwis toksykologiczny Konsultanta Krajowego, zaś druga to oficjalna strona FEEA - organizacji zajmującej się szkoleniem anestezjologów. Polecam odwiedziny w ww serwisach. Adresy znajdziecie, jak zwykle, w Katalogu.
Po wielu eksperymentach z wysyłaniem SMS-ów dodałem do serwisu nową bramkę - mam nadzieje, że Wam się spodoba.
 
 
[06.08.2002.] Czy zbudowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest trudnym zadaniem? Okazuje się, że wcale nie... Zaglądnij do "Co słychać", aby przekonać, że Polak potrafi wszystko zepsuć... Może założenia ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym były i dobre, ale rzeczywistość SOR-ów znacznie odbiega od przyjętych założeń.
Zaglądnij do Poradników - znajdziesz tam dalsze wskazówki dotyczące zakładania własnej praktyki.
 
 
[25.07.2002.] Czyżbyśmy rzeczywiście nie mogli się obyć bez N2O w anestezji ogólnej?. Kardioanestezjolodzy już od dawna przestali go używać, więc może rzeczywiście jest on już przeżytkiem? Chociaż od epoki Wellsa i Mortona upłynęło już sporo czasu, to jednak N2O trzyma się mocno, siła tradycji? W końcu przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka... Zaglądnij do Forum Dyskusyjnego, gdzie zaczyna nam się rozwijać dyskusja dot. N2O, małych przepływów i skażenia sal operacyjnych gazami. Sam od ok. sześciu miesięcy pracuję na niskich przepływach, bez używania N2O. Stosuję 500 ml/min O2 + 1000 ml/min powietrza + Izofluran lub Halotan. N2O nie jest mi wcale do szczęścia potrzebny :-). Przy odpowiednio uważnym prowadzeniu znieczulenia jest to metoda, wydaje mi się, całkowicie bezpieczna! Przed używaniem jeszcze mniejszych przepływów powstrzymuje mnie jedynie brak monitoringu stężeń gazów. Webmaster Polanestu.
 Jeżeli masz podpisany kontrakt anestezjologiczny ze szpitalem - zaglądnij do Poradników ("Jak założyć Indywidualną..."), znajdziesz tam porównanie opłat za konta firmowe.
  
 
[20.06.2002.] Krótkie podsumowanie Forum Polanestu po trzech miesiącach jego działania: dużo ogląda, mało zabiera głos i odpowiada... Czyżby praca zupełnie wysysała z nas wszelkie soki?!
Odkodowałem statystykę odwiedzin STAT4U na stronie wejściowej serwisu - przekonaj się, kto czyta nasz serwis...