O Polaneście słów kilka

[ 09.12.2003] Zaglądnij do naszego Forum Dyskusyjnego, gdzie toczy się dyskusja nad zagadnieniem, które można by chyba zatytułować "Anestezjolog a Prawo" Zapraszam i Ciebie do udziału w wymianie poglądów!


[27.11.2003] Coraz częściej słyszy się, że lekarz w miejscu pracy był pod wpływem alkoholu. I niestety - są to fakty, z którymi nie da się polemizować... Niestety, ale nie wszystkie tego rodzaju sygnały są newsami wyssanymi z palca przez dziennikarzy szukających taniej sensacji. Uderzmy się w piersi - spożywanie alkoholu w służbie zdrowia podczas wykonywania obowiązków służbowych to nie pojedyncze przypadki z taką skwapliwością opisywane przez media, lecz ogólnopolska norma. Ciekawy jestem Waszego zdania - jaki powinien by tryb postępowania w stosunku do lekarza, któremu udowodniono, że był np. na dyżurze pod wpływem alkoholu? Zastanawiające jest uparte milczenie Okręgowych Izb Lekarskich, gdy dojdzie do tego rodzaju "wydarzenia". Czy nie jest już najwyższy czas, aby sprecyzować katalog dolegliwości, jakie będą czekały amatorów alkoholu w szpitalach?[17.11.2003] Zastanawiającym jest fakt, że tyle osób zadeklarowało w ankiecie, że nadeśle do Polanestu opisy ciekawych przypadków klinicznych z własnej praktyki, a nikt do tej pory jeszcze tego nie uczynił...
Czy zdarzył Ci się niezamierzony powrót świadomości u pacjenta w znieczuleniu ogólnym? Zajrzyj do "Co słychać"!


[21.10.2003.] Wczoraj w południe zostały ogłoszone ostateczne wyniki egzaminu testowego - wyniki są dostępne na stronie CMKP. Ostatecznie poprzeczka została ustalona na 67 punktów. W sumie od początku testu trzy pytania zostały anulowane.
Nowości w Polaneście: zgodnie z Waszymi sugestiami uruchamiam nowy dział w serwisie: "Opisy ciekawych przypadków klinicznych". Wejście do niego znajduje się pod linkiem Edukacja. Zachęcam do przysyłania opisów.


[20.10.2003. godzina 9:30] I po teście... Okazuje się, że w XXI wieku dla osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie egzaminu testowego jest rzeczą niemożliwa opublikowanie jego wyników na stronach CMKP. Aby było śmieszniej, to w sobotę solennie nas zapewniano, że w poniedziałek wyniki będą dostępne na stronie www.cmkp.edu.pl Nawet dano nam paski z numerem ID i adresem internetowym CMKP... Jak już napisałem wcześniej na Forum Dyskusyjnym Polanestu - średnio rozgarniętemu nastolatkowi ze szkoły podstawowej zajęłoby to 5 minut. Od samego początku specjalizacji jej cechą charakterystyczną jest totalny chaos organizacyjny. W końcu nie od rzeczy było zorganizowanie nam wykładu w Popowie o entropii! Jakby nie było - entropia nieustannie rośnie...
To mail: bioinfo@cmkp.edu.pl Zakładu Informatyki Studium Metodyczno-Organizacyjnego CMKP. Jak wynika z Regulaminu Egzaminu Testowego jednostka ta odpowiada za techniczną stronę naszego egzaminu.
Przypominam o wysyłce odpowiednich materiałów ha! ha! ;-) do Starosty na podany na kursie adres mailowy. Chyba jesteśmy najbardziej zorganizowanym informatycznie rocznikiem w historii Popowa anestezjologicznego :) :) :)
Pozdrawiam wszystkich uczestników kursu w Popowie - atmosfera we naszym Matrixie była naprawdę niezła!!!
Szczególne pozdrowienia także dla dra Fedyniaka! Odwalił Pan, Doktorze, kawał dobrej roboty i był naprawdę wspaniałym opiekunem naszego kursu - nie każdy potrafiłby sobie poradzić z tłumem 130 zestresowanych anestezjologów (talibów - jak napisał Marek w Forum). To również dzięki Panu panował na kursie spokój, nie było objawów paniki. Dziękuję za wszystkie informacje, porady i starania, jakie Pan dla nas podjął. Pozdrawiam! Admin Polanestu.


[26.09.2003.] Z ostatniej chwili: od września jest (wg. informacji Lilly Polska) dostępny na polskim rynku po 5 latach nieobecności Brietal.


[24.09.2003.] Czy chirurdzy są zdolni do przekazywania pomyślnych wiadomości ;) ? Zobacz do działu "Po godzinach"! Ale nie wiadomo - czy bardziej się śmiać, czy płakać...


[22.09.2003.] Znieczulenie porodu jest to temat-bumerang w naszej specjalności. Jak podawano na zjeździe ESRA w Pułtusku, w ostatnim roku w Polsce znieczulono ok. 4% porodów. Tylko tyle, czy aż tyle...? W dziale "Sondy" znajduje się ankieta poświęcona znieczuleniu zo do porodu, natomiast niżej jest link dot. tego problemu - minisympozjum z Wiadomości Ginekologiczno-Położniczych. Są to wiadomości co prawda z 2001 roku, ale problemy są nadal aktualne. Polecam!


[18.08.2003.] Jak podaje jeden z naszych kolegów, na kurs atestacyjny do Popowa (październik 2003) wpłynęło już ponad 140 zgłoszeń. A miejsc jest tylko 110. W jaki sposób i kiedy uczestnicy zostaną powiadomieni o przyznaniu miejsca na kursie? No i podstawowe pytanie - jakie będą kryteria przy przydzielaniu miejsc na kursie? Dla kilkudziesięciu osób nie starczy miejsc w Popowie... Czy da się coś zrobić w tej sprawie? Myślę, że przy dobrych chęciach ze strony organizatorów z całą pewnością udałoby się gdzieś zmieścić te dodatkowe 30 osób... To tylko odrobina dobrej woli, nic więcej...


Na Liście Dyskusyjnej Polanestu trwa zacięta dyskusja dotycząca stosowania środków wziewnych i N2O. W tym miejscu raz jeszcze proszę o odrobinę taktu i kultury oraz o poważny, merytoryczny ton dyskusji. Obrzucanie się epitetami nie służy niczemu dobremu - wystarczy, że na innych medycznych listach dyskusyjnych nasi koledzy-lekarze obrzucają się nawzajem błotem; na liście Polanestu nie musi mieć to miejsca.


[30.07.2003.] Sugerując się opinią kilku naszych koleżanek i kolegów wprowadzam od dzisiaj nowy dział w Polaneście: Giełda Pracy. Nazwa tłumaczy wszystko.


[28.07.2003.] Dzisiaj, z okazji trwających wakacji, coś lżejszego: włącz głośniki i śpiewaj ze wszystkimi polskimi anestezjologami! Po włosku. :-)


[12.07.2003.] Pojawiło się kilka pytań, w jaki sposób jest kodowany Polanest, jakie należy podać hasło, aby wejść do naszego serwisu?
Otóż Polanest nie jest kodowany w żaden sposób, aby móc korzystać z jego zasobów nie trzeba podawać żadnego hasła logującego czy kodującego. Od tej reguły są jednak dwa wyjątki - musisz podać odpowiednie hasło (z całą pewnością będziesz je znał / znała, jeśli jesteś anestezjologiem) aby się zalogować do bazy adresów e-mailowych oraz do strony poświęconej naszym wynagrodzeniom.
Jeśli pojawiają się problemy z wejściem do serwisu ze strony powitalnej, tzn. że w Twoim komputerze brakuje wtyczki do programu Macromedia Flash 5.
Jeśli pojawiają się problemy ze ściągnięciem odpowiednich plików z działu "Użytki" - są dwie możliwości: albo dany plik ulega modyfikacji i jest czasowo niedostępny albo możliwość druga - musisz poprosić znajomego guru komputerowego ;) aby sprawdził ustawienia Twojej maszyny.
Jeśli zauważyłeś (-aś), że w Polaneście coś nie działa tak, jak trzeba - daj znać!


[08.06.2003.] W dniach 5. - 7.06.2003. odbyło się 4th Polish ESRA Zonal Symposium. Miejscem obrad był Dom Polonii w Pułtusku, który gościł przeszło 400 anestezjologów zainteresowanych stosowaniem metod anestezji regionalnej.
Obrady były bardzo dobrze przygotowane pod względem merytorycznym! Wystarczy tylko nadmienić, że w czasie sympozjum wygłoszono aż 37 wykładów. Odbyły się frapujące dyskusje w konwencji pro i kontra - szczególnie interesująco wypadła dyskusja dra M. Rawicza (pro) i dra Ziółkowskiego (kontra) dotycząca stosowania RA u dzieci. Można było również zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami RA w kardiochirurgii - zajmujące wykłady przedstawicieli Krakowa i Szczecina.
Również bardzo interesujący, szczególnie z praktycznego punktu widzenia był wykład dra M. Adamczyka "Wytyczne dla znieczulenia porodu". Zawarte w tym odczycie informacje wymagają moim skromnym zdaniem szerokiej popularyzacji wśród polskich anestezjologów, zwłaszcza tych którzy zaczynaj znieczulać porody - Polanest służy swoimi stronami!
W ciągu całego sympozjum dawało się zauważyć powszechną tendencję do kojarzenia leków z różnych grup, ale podawanych za to w małych dawkach.
Wielka szkoda, że nie wszystkie prezentowane wykłady znalazły się w materiałach rozdawanych w trakcie sympozjum. Niedopatrzenie? Po pewnym czasie warto byłoby sobie odświeżyć wiadomości. (np. wykład "Complications of neuroaxial blocks" prof. Nielsena), "Anestezja regionalna u osób w wieku podeszłym" prof. S. Gligorijevica. Podobnie - nie zamieszczono w materiałach zjazdowych prac prezentowanych w formie sesji plakatowych. A na pewno warto byłoby!
Osobne słowa uznania należą się organizatorom części gastronomiczno-artystycznej. Wyżywienie było wspaniałe, końcowa uroczysta kolacja przerosła najśmielsze oczekiwania. W ostatnim dniu wystąpiła w krótkim programie artystycznym Grupa MoCarta rozbawiając nas swoimi wiązankami melodii aż do łez!
Ważne było również i to, szczególnie dla młodszych kolegów i koleżanek, że cena wpisowego (100 PLN) nie była zbyt wygórowana jak np. w trakcie zjazdu w Lublinie.
Kto nie był - niech żałuje!!! Chwała organizatorom Sympozjum!!!
PS. Jeśli byłeś na ESRA - podziel się swoimi spostrzeżeniami na Forum!


[06.05.2003.] W polskiej prasie anestezjologicznej coraz mniej jest wartościowych opracowań / artykułów, które miałyby praktyczne znaczenie. Jednym z wyjątków jest opracowanie dotyczące anestezji na małych przepływach dra Waldemara Machały, zamieszczone na jego stronie stronie informacyjnej. Warto tam zajrzeć, polecam!!! Więcej info w Katalogu Stron.
Forum Polanestu - może podyskutujemy, kto może (powinien) dyżurować w zespołach "R" i "W" pogotowia ratunkowego? Jakie macie zdanie na ten temat? Ten problem dotyczy nas wszystkich - także naszych rodzin i bliskich; każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie potrzebował sprawnej pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia. Pojawiają się już pierwsze głosy w powyższej kwestii w Forum. Osobiście spodobała mi się wypowiedź jednego z naszych kolegów, który uważa, że w zespołach "R" lub "W" powinny dyżurować osoby KOMPETENTNE. Niestety, chyba powinniśmy powiedzieć polskiemu społeczeństwu bolesną prawdę - nie stać nas na zatrudnianie w pogotowiu rat. kompetentnych lekarzy... Zapraszam do lektury Forum!


[15.04.2003.] Na Forum Polanestu do czerwoności rozgrzewa nas dyskusja o tym, kto może dyżurować na OIT. Problem jest poważny w świetle ustawy o NFZ. Zapraszam!


[18.03.2003.] Kto odpowiada za totalny bałagan przy tegorocznym egzaminie testowym na II. stopień specjalizacji z an i it? Coraz więcej tego typu pytań dociera do Polanestu. Aby poczytać, jak zdający test zostali potraktowani przez Centrum Egzaminów Lekarskich w Łodzi (?) - zaglądnij sobie na Forum Dyskusyjne, znajdziesz tam relację Gosi z tegorocznego egzaminu. To szczyt niekompetencji! Wstyd, że w ten sposób traktuje się dorosłych ludzi, od których zależy czyjeś życie - czy panie i panowie z Centrum Egzaminów chcieliby być potraktowani będąc pacjentami na takim samym poziomie, jak lekarze przystępujący do egzaminu?


[14.03.2003.] W marcu mija ostateczny termin, do którego sale operacyjne i Oddziały Intensywnej Terapii miały być wyposażone wg standardów ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia - minęło właśnie pięć lat od wydania tego rozporządzenia. Jak po tych pięciu latach wygląda sytuacja na Twojej sali operacyjnej?


[2602.2003] Trochę nie było mnie w kraju - wkrótce postaram się uzupełnić wszelkie zaległości na stronach Polanestu, w tym wpisy do bazy adresów. Webmaster.