Archiwum artykułów 2004

[24.12.2004.] Polecam nowy dział w Polaneście:WIRTUALNE MUZEUM ANESTEZJOLOGII ;)


[17.12.2004.] POLANEST obchodzi dzisiaj swoje 4. urodziny. Pozdrawiam wszystkich sympatyków portalu!! Admin Polanestu. Na nadchodzący Nowy Rok polecam Waszej uwadze fajną księgarnię. Mają tam ciekawe pozycje z "normalnej" literatury, medycyna jest raczej ubogo reprezentowana, ale księgarnia ogólnie może być.. Sam kupowałem u nich słynny "Kod Leonarda da Vinci". Pasjonująca książka i fajna księgarnia - polecam! Link macie poniżej:


[08.12.2004.] W nadchodzącym roku odbędzie się kilka dużych spotkań anestezjologicznych. Gdyby przeciętny polski anestezjolog chciał uczestniczyć we wszystkich kongresach w 2005 roku, to musiałby wydatkować, uwaga, 2670 zł. (koszty uczestnictwa + noclegi; zakładam że korzysta wyłącznie z najtańszych hoteli, wyszukiwanych na własną rękę i nie uczestniczy w imprezach towarzyszących typu koktajle, bankiety i dodatkowe kursy). Oczywiście nie doliczyłem tutaj kosztów dojazdów i wyżywienia.

Tak się czasami zastanawiam, czy ktoś to kontroluje gdzieś tam "na górze"? Co o tym sądzicie? Odpowiednia ankieta jest obok...


[30.11.2004.] Polecam frapujący artykuł w "Co słychać" - jaki jest stan polskiej transplantologii? Dokąd ona zmierza, jakby nie było przy naszym współudziale? Po lekturze zapraszam do dyskusji na Forum. Co sądzicie o tym artykule, jakie jest Wasze zdanie?


[20.11.2004.] Nazbierało się trochę zaległości:

  • Gratuluję wszystkim uczestnikom Popowa 2004, zarówno tym którzy zdali, jak i tym którzy przeżyli Matrix, a mimo to czeka ich powtórka... Tradycyjnie nikt nie chce się podzielić swoimi poglądami... Byle zdać...

  • W odpowiedzi na pytanie Wioletty: można zamieścić ogłoszenie o poszukiwaniu pracy bez żadnych problemów; należy się w tym celu posłużyć linkiem kontakt a tam wybrać odpowiednia opcje. PO otrzymaniu zgłoszenia przesyłam dalsze informacje o jego zamieszczeniu. Są nowe oferty - zajrzyjcie!

  • Ja również stwierdzam, że mamy genialnych przewodniczących, patrz nasze forum dyskusyjne. Znacie sekret kardynała Richelieu? "Od przyjaciół Boże broń, z wrogami sobie poradzę..."

  • Uzupełniona została baza adresów e-mailowych.

  • Uzupełniłem katalog polskich stron anestezjologicznych.

  • Nowości w "Co słychać".

  • Zaktualizowałem bazę pytań testowych.

  • W odpowiedzi na list Grzegorza N, Gdańsk: Wpisywanie sie do listy adresów odbywa sie w miarę mojego wolnego czasu, proszę uprzejmie nie bombardować mnie kolejnymi wpisami - jeden wpis wystarczy. Wyobraź sobie, że są ludzie którzy idą na urlop na przełomie października i listopada... Nieprawdopodobne, no nie?
    Na deser sławny list dyrektora ze szpitala w Gryficach ;)

 


[09.09.2004.] Wszystkim przygotowującym sie do sesji jesień 2004 polecam zajrzeć do działu Edukacja :-)


[03.09.2004.] KOMUNIKAT Zarządu Głównego Związku Zawodowego Anestezjologów

W dniu 03.09.04 r. w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów z zadowoleniem przyjął uwzględnienie postulatów środowiska anestezjologicznego.

Uważamy, iż zapisanie w całości „ standardów anestezjologicznych” w nowym rozporządzeniu spowoduje wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz dalszy rozwój naszej specjalizacji medycznej.

Za Zarząd Główny ZZA: Jerzy Gryglewicz, Mariusz Jankowski


[03.09.2004.] Wreszcie udało mi się znaleźć czas i doprowadzić do końca ankietę o naszych zarobkach w 2004 roku. Zobaczcie sobie do "Co słychać"!

Na wrzesień polecam lekturę analizy prawnej dotyczącej dyżurowania "pod telefonem". Jak zwykle zachęcam do dyskusji na Forum Polanestu, które po krótkiej niedyspozycji wraca do dawnej formy.


[13.08.2004.] Mamy małą awarie w Polaneście - chwilowo przestało działać z powodów technicznych Forum Dyskusyjne. Mam nadzieję, że po wakacjach wszystko wróci do normy. W dalszym ciągu możecie wymieniać poglądy poprzez listę dyskusyjną.


[17.07.2004.] Wyjechać? Nie wyjechać? Coraz częściej wielu z nas zastanawia się nad tym pytaniem... Zasiadający w Minzdrawie zmieniają się tak często, że można mieć trudności z przypomnieniem sobie nazwiska ministra zdrowia sprzed miesiąca.

Polecam Wam niezły artykuł w formacie *pdf o warunkach pracy w Niemczech. Rafał - dziękuję za podesłanie!


Na stronie ZG ZZA pojawiła się opinia dotycz. powołania na szefa Minzdrawu M. Balickiego.


Jeżeli chcecie sobie przypomnieć, jak działają aminy katecholowe ;) ;) to zapraszam do działu Edukacja. Natomiast w Katalogu stron znajdziecie nowy adres, polecam!


[04.06.2004.] W serwisie Sepsa pojawiły się nowe informacje o sepsie: "Fakty i mity o sepsie" oraz "FAQ dot. sepsy."


Tak się kiedyś zastanawiałem - gdzie my, polscy anestezjolodzy zakładamy pacjentom "na pierwszy rzut" cewniki do żż. centralnych? Chcąc zdobyć trochę rozeznania przygotowałem Wam obok prostą ankietą...


Dla początkujących kolegów, którzy się dopiero uczą zakładania centralnych dostępów dożylnych mam następujący link: http://www.cvc-partner.com/en.html Polecam gorąco! Znajdują się tam świetne animacje dot. żyły sz. wewnętrznej oraz żyły podobojczykowej!


Uwaga - niektóre adresy w Bazie Adresów E-mailowych są nieaktualne! Proszę o zweryfikowanie!


[22.05.2004.] W dziale Edukacja zamieściłem linki do polskich standardów kardiologicznych. Polecam - bardzo przydatne i przejrzyste! Również w Użytkach znajdziecie klika nowych, przydatnych kalkulatorów.


NA koniec chciałbym Wam polecić dzisiaj nowa stronę. Znajdziecie tam protest ZG ZZA dotyczący proponowanych przez rząd zmian w standardach anestezjologicznych. Czyżby szykował się nowy strajk anestezjologów? Będziemy zmuszeni do wykopania wyciągnięcia topora zakopanego w 1999 roku? Stanowisko "góry" odnośnie tego problemu zostało zawarte na stronach internetowych "Anestezjologii Intensywnej Terapii"


[12.05.2004.] Marcaina Spinal Heavy o nr serii EH 2082 (d. ważności: 08-2006) została w dniu dzisiejszym ponownie dopuszczona do obrotu przez GIF.


[29.04.2004.] Jak to jest właściwie z Marcainą Spinal Heavy? Zobacz sobie proszę do "Co słychać"!


[24.04.2004.] Ciekawy jestem, co podajecie do znieczulenia podpajęczynówkowego? Z moich własnych obserwacji wynika, że spora liczba anestezjologów w Polsce podaje do pp. bupiwacainę z Polfy Warszawa, mimo tego, że nie jest ona zarejestrowana jako lek służący do wykonywania tego rodzaju znieczulenia. A opioidy? W Forum dyskutujemy sobie nad tym problemem... Wydaje mi się, że wytłumaczenie jest dość proste: ok. 10-krotna różnica w cenie między znieczuleniem na Bupi a na Marcainie Spinal Heavy.


Marcaina Spinal Heavy (źródło: strona Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, www.gif.gov.pl )

a) wstrzymana jest seria leku o numerze: EH 2082

b) dopuszczone są ponownie serie o numerach: EH 2041 i EH 2045


[15.03.2004] W Forum rozwija się wielowątkowa dyskusja na temat sposobów znieczulania do cięć cesarskich, a właściwie % w jakim cięcia cesarskie odbywają się w Polsce w RA. Jak z tym jest w Twoim szpitalu? Obok znajduje się odpowiednia ankieta.


[08.03.2004.] Anestezjolodzy mówią dość! Polecam ten artykulik! Polecam także ostatni numer Pulsu Medycyny, gdzie o salach operacyjnych wypowiada się prof. Szulc Tytuł artykułu mówi sam za siebie: "Trujące sale operacyjne". Może po jego przeczytaniu skręcisz rotametry z N2O?


Już po wiosennym teście - przyślijcie proszę swoje opinie o ostatnim Popowie i egzaminie - co Wam się podobało, co było nie tak jak być powinno - wszystkie opnie z chęcią zamieszczę!


[20.02.2003] Ostatnia już porcja uwag o Popowie w dziale Edukacja. Wszystkim kursantom Popowa 2004 życzę połamania piór na teście


[09.02.2004.] Mamy pierwsze wyniki ankiety dotyczącej naszych zarobków w 2004 roku, Raczej nie napawają zbytnim optymizmem... Zachęcam kolejne osoby do nadsyłania swoich danych o zarobkach.


[08.02.2004] Już niedługo kolejne Popowo i wiosenna sesja egzaminacyjna. Wszystkim kandydatom na specjalistów życzę połamania piór (a właściwie ołówków) na teście 6. marca. Obiecuje trzymać kciuki. W dziale Edukacja pod linkiem "Popowo" zamieściłem trochę spostrzeżeń z własnego kursu atestacyjnego w Popowie (jesień 2003). Mam nadzieję, że uwagi te komuś się na coś przydadzą. W naszym serwisie znajduje sie (również w dziale edukacja) spis pytań testowych z sesji jesiennej 2003. Zapraszam do lektury!


Z ostatniej chwili: 13. numer "Anestezjologii CML" będzie ostatnim - wydawanie pisma przez Borgis zostaje zawieszone. W tym momencie jedynym poloskojęzycznym pismem anestezjologicznym pozostanie nasza ukochana :-( "Anestezjologia Intensywna Terapia"...


Na luty polecam do przeglądnięcia strone www.trauma.org Super zdjęcia! Link zawdzięczamy życzliwemu sympatykowi Polanestu ;)


[18.01.2004] Nowy rok rozpoczynamy w Polaneście tradycyjnie - od ankiety dotyczącej naszych zarobków. Link do niej znajduje się obok.
Polanest to portal anestezjologów-praktyków. Jego tematyką jest głównie anestezjologia i intensywna terapia Zajmujemy sie wszystkim, co ma wpływ na praktyczne wykonywanie zawodu anestezjologa. Jest przeznaczony zasadniczo dla lekarzy anestezjologów, jednakże myślę, że zarówno pielęgniarki anestezjologiczne i z Oddziałów Intensywnej również znajdą tutaj coś dla siebie. Jest ogólnie dostępny, jedynie Forum Dyskusyjne Anestezjologów wymaga logowania i potwierdzenia swojego statusu lekarza-anestezjologa.

Polanest nie jest firmą. Jest autorskim projektem jednego anestezjologa spośród 3200 specjalistów tej dziedziny. Został założony 17. grudnia 2000 roku. Przez 8 lat swojej działalności jest prowadzony przez tę samą osobę. Do chwili obecnej strona wejściowa serwisu została odwiedzona ponad 200 000 odwiedzin. Polanest jest czytany systematycznie przez około 1050 anestezjologów.