Archiwum artykułów 2010

Finansowanie znieczulenia porodu

Na stonie Minzdrawu ukazał sie komunikat określający sposób finansowania znieczulenia z.o. porodu:

znieczulenie porodu jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - zgodnie ze wskazaniami medycznymi, w oparciu o Katalog JGP od 2008 roku. Koszt znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu został włączony w wycenę grupy N01 – Poród, która uzyskała wycenę 33 pkt (ok. 1680 zł). Niezgodne z obowiązującymi przepisami jest więc pobieranie od pacjentek dodatkowej opłaty za znieczulenie porodu

Więcej informacji znajduje się tutaj. (30.12.2010.)

Święta

święta anestezjolgówWszystkim Koleżankom i Kolegom anestezjologom, z bliska i z daleka składam życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. W ramach świątecznego prezentu ta oto piosenka:

Wyniki ankiety "Wynagrodzenia 2010"

Na Forum Dyskusyjnym zostały opublikowane wyniki ankiety Polanestu dotyczące naszych wynagrodzeń w 2010 roku. Dostępne jedynie dla osób zarejestrowanych na naszym forum. Polecam lekturze! (19.12.2010)

Były takie czasy...

...kiedy nie było Polanestu a komórka służyła tylko do dzwonienia ;) Właśnie obchodzimy 10. rocznicę urodzin naszego portalu. Po drodze wyrzuciliśmy z przybytków anestezjologicznych poczciwe Mini-Maxy i zaczęliśmy truć naszych podopiecznych na masową skalę propofolem i (na nieco mniejszą skalę) remifentanylem a na sale operacyjne wstawiliśmy aparaty do USG, na których oglądamy nerwy nasze i pacjentów ;)

W międzyczasie weszliśmy do UE i NATO, komórką da się zrobić film, internet jest obecny na każdym kroku a nasi młodsi koledzy zdają (i to z całkiem niezłymi wynikami)  europejski egzamin z anestezjologii i intensywnej terapii. I natychmiast wyjeżdżają pracować do UE lub tam gdzie dusza zapragnie. 10 lat minęło bardzo szybko...

Wszystkim sympatykom Polanestu, tym wieloletnim, jak i tym, którzy odwiedzają nas od niedawna życzę wszystkiego najlepszego i pogody ducha na codzień ! (17.12.2010)

Pierwsze informacje o Kongresie w Poznaniu

Mamy już pierwsze wieści o poznańskim, III. Międzynarodowym Kongresie Anestezjologii w Położnictwie i Medycynie Okołoporodowej. Więcej informacji w Zakładce Kursy i Szkolenia. (13.12.2010.)

Nowe wytyczne resuscytacji - AD 2010

Na stronie Polskiej Rady Resuscytacji pojawiły się najnowsze wytyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej - obowiązkowa lektura dla wszystkich anestezjologów i nie tylko. Polecam uwadze! Zapoznaj się ze zmianami w najnowszej wersji Wytycznych. (12.12.2010.)

Zawody, w których zarabia się >100 $ / h

Daleko, daleko, za wielką wodą, jest kraj, w którym anestezjolodzy zarabiają na życie normalnie, a ich żródłem utrzymania NIE są dyżury medyczne. Nie wierzycie?Przeczytajcie...

.

Warszawa: Czerniakowski bez intensywnej terapii?

Czy oddział anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Czerniakowskiego może funkcjonować? To pytanie nasuwa się po lekturze ustaleń prof. Krzysztofa Kusza, krajowego konsultanta w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Profesor kontrolował, jak Szpital Czerniakowski w Warszawie zajmował się pacjentem. Chory miał cukrzycę, ale został skrajnie odwodniony. Został zarażony szpitalną bakterią. Wymagał szybkiego podłączenia do tzw. sztucznej nerki, szpital ją miał, ale nie była używana. Po kilku dniach został więc przeniesiony do szpitala ze stacją dializ. Nie udało się go już uratować, zmarł.

Gazeta Wyborcza przeanalizowała kolejne błędy szpitala opisane w opinii prof. Kusza dla NFZ.

Konkluzja profesora jest następująca: „Niezbędne jest pilne przeprowadzenie kontroli przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla województwa mazowieckiego, najlepiej w obecności urzędnika NFZ, w celu określenia zdolności do świadczenia usług medycznych przez oddział anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Czerniakowskim w ogóle”.

Konsultant wyraził wątpliwość co do tego, na jakiej podstawie oddział uzyskał z NFZ finansowanie na II poziomie referencyjności.

Przypomnijmy, że przyczyną kilku kontroli (niektóre nie zostały formanie zakończone) była sprawa Ewy Trautman, którą w sierpniowy weekend karateka przewiozła do Szpitala Czerniakowskiego. Na miejscu nie było jednak radiologów, choć powinni być stale. Nikt nie opisał zdjęć z tomografu. Nie dokonano szybkiego rozpoznania, co mogło przyczynić się do śmierci pacjentki.

Zgodnie z decyzją OW NFZ warszawska lecznica musi zapłacić 211 tys. złotych kary za niewykonanie umowy, będzie miała obcięte kontrakty i zakaz leczenia pacjentów z udarami.

Dyrektor lecznicy kilka tygodni temu zwolnił zastępców, ale pozostawił ich na innych stanowiskach kierowniczych. Sam nie poniósł konsekwencji. (Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia 29-11-2010 18:58)

Nowe wytyczne

W naszym serwisie zamieściłem link do kolejnej porcji wytycznych - tym razem są to wytyczne bezpiecznego znieczulenia dzieci. Znajdują się w dziale Standardy(28.11.2010.)

Procedury po polsku...

"Miarą bezpieczeństwa znieczulenia są powikłania, które nie miały miejsca i zgony, których udało się uniknąć" Edge i Morgan.

Czy łączy coś katastrofę w Smoleńsku ze sprawą Szwedki w Gdańsku i Ewy w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie? To nasze typowo polskie zamiłowanie do nieprzestrzegania obowiązującego prawa, powszechne olewanie L procedur i standardów...

Nie oszukujmy się - dopóki przestrzeganie ustalonych uprzednio norm prawnych nie będzie egzekwowane przez instytucje do tego powołane (NFZ, krajowy nadzór specjalistyczny, Minzdraw) ludzie będą dalej ginąć, dziesiątki anestezjologicznych przykładów są opisane na Forum Dyskusyjnym.

Tydzień temu musiałem wziąć zastępstwo za kolegę w zaprzyjaźnionym szpitalu. Od mojej zeszłorocznej w nim wizyty wiele sie nie zmieniło - aparaty do znieczulenia dalej nie mają przeprowadzonych przeglądów technicznych, parowniki od zamontowania wiele lat temu nie zostały ani razu skalibrowane, lekarz z OIT-u regularnie udziela sie na terenie szpitala - a to endoskopie, a to znieczulenia na Bloku Operacyjnym. To, co jest najbardziej przerażające, że na bloku operacyjnym przy braku stosownej ilości specjalistów prym wiodą lekarze-rezydenci, często mający tylko rok - dwa doświadczenia w anestezjologii. Gdy ja miałem rok anestezjologii za sobą nikomu z moich "starszych" nie śniło się nawet, żeby Mie pozostawić sam na sam z pacjentem. No ale to były inne czasy i inna bajka….

Ponad rok temu kol. Marta napisała na naszym anestezjologicznym Forum Dyskusyjnym:

Brak nadzoru nad specjalizantami wykonującymi samodzielnie znieczulenia jest powszechny. Znieczulają sami nie tylko planowe zabiegi, ale również nagłe - np. cięcia cesarskie.... Dyżurują też samodzielnie - np. jest 2 dyżurnych - bo musi być - 1 na OIT i 1 na anestezji - zgadnijcie, kto znieczula? Dyżurny z OIT-u nadzoruje bezpośrednio? Śmiechu warte! Ale jakoś nie słychać, żeby samym zainteresowanym to przeszkadzało.

Przykład znieczulenia członka rodziny szanownego kolegi jest bulwersujący. Specjalizant, który wykonywał znieczulenie powinien się trochę chociażby zawahać, zanim się go podjął.

Powinien też ZAŻĄDAĆ bezpośredniego nadzoru do tego znieczulenia. Wiadomo, dlaczego jest taka sytuacja - NIE MA NAS ZBYT WIELU - ludzi poważnie traktujących swoje obowiązki, standardy i przede wszystkim naszych pacjentów.

Czy nie przypomina Wam to sytuacji, kiedy za sterami Tupolewa zasiadły osoby nie mające odpowiedniego doświadczenia? Mało tego, które nigdy nie były szkolone na symulatorach Tupolewów? (28.11.2010.)

Jachranka 2011

Drogie Koleżanki i Koledzy!

Mam ogromny zaszczyt zaprosić Państwa na XXI. Konferencję "Anestezjologia i intensywna terapia II dekady" poświęconą anestezjologii, intensywnej terapii i leczeniu bólu, która odbędzie się w dniach 11-13 maja 2011 w Jachrance k/Warszawy. Jest to kontynuacja spotkań w Popowie organizowanych przez 20 lat przez Profesora Jacka Jastrzębskiego, który zgodził objąć honorowy patronat tej konferencji.

Swój udział w konferencji zadeklarowali wybitni polscy specjaliści. Wkład inauguracyjny wygłosi Konsultant Krajowy Profesor Krzysztof Kusza.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z programem konferencji oraz potraktowanie go nie tylko jako formę zaproszenia, ale również jako zapowiedź bardzo owocnego spotkania, które pod każdym względem spełni Państwa oczekiwania.

Mam nadzieję, że organizowana przez nas konferencja będzie miała nie tylko wymiar naukowy, ale również stworzy okazję do spotkań towarzyskich. Dołożyliśmy starań, aby pobyt w Jachrance wspominali Państwo równie miło jak konferencje w Popowie, których wieloletnią tradycje zamierzamy kontynuować.

Z wyrazami szacunku

Dr n.med. Małgorzata Malec-Milewska

Nasze zarobki w 2010 roku

Jak co roku, zaczynamy zbieranie informacji o zarobkach anestezjologów w Polsce. Badanie to pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, czy w 2010 roku zarabiałeś / -ałaś lepiej, czy gorzej od Twoich kolegów-anestezjologów? Zapraszam do udziału w ankiecie.

Hasło-zagadka do otworzenia ankiety: mleko do indukcji zn. og. Jeśli pojawi się komunikat: "Ankieta została już wypełniona z komputera o Twoim adresie IP", to zagłosuj ze swojego komutera domowego.

Informuję jednocześnie, że trwa nasza wielka ankieta dotycząca ogólnego wymiaru polskiej anestezjologii. Dotychczas wzięło w niej udział już 80 osób. Wyniki są, pwiedziałbym, nieco zaskakujące... Ich ogłoszenie - przed Świętami.

Pozdrawiam!

Wasz polanestetyczny Admin

(21.11.2010.)

A może by tak do Afganistanu ;) ?

Wojsko Polskie ciągle poszukuje anestezjologów do swoich misji w Afganistanie. Nie wiadomo czemu, ale jakoś nie może ich znaleźć... Przeczytaj cały artykuł o anestezjologach w Wojsku Polskim. (18.11.2010.)

I znowu trochę humoru...

Zapraszam po kolejną dawkę humoru anestezjologicznego do naszego działu "Po godzinach" Wstawiłem prezentację z różnego rodzaju rysunkami o treści anestetycznej ;) (11.11.2010.)

Katastrofalna pomyłka w trakcie zabiegu

O zdarzeniu tym prasa donosiła we wrześniu tego roku. W trakcie zabiegu transplantacji doszło do pomyłki, pacjentowi wszczepiono niewłaściwą nerkę. Więcej info znajduje się tutaj. Minęło juz nieco czasu od tego wydarzenia. NIe jest to powikłanie stricte zwiazane z anestezjologią, ale jak myślicie, czy rzetelne stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej (a przede wszystkim jej wdrożenie) pozwoliłoby zapobiec tej pomyłce? Śmiem twierdzić, że tak.

No to dlaczego u licha :) w Twoim szpitalu i na Twoim bloku opearacyjnym nie jest ona stosowana :) ? O OKK pisaliśmy w tym roku tutaj oraz tutaj.(05.11.2010.)

Wielki Słownik Gwary Anestezjologicznej

Pojawiły sie nowe wpisy w naszym słowniku mowy anestezjologiczznej - do zapoznania sie tutaj. (30.10.2010.)

Czego najbardziej Ci brakuje w polskiej anestezjologii?

Czego najbardziej brakuje w polskiej anestezjologii?Jaka jest polska anestezjologia, każdy wie… Ale czy tak właściwie zastanawialiście się, skąd się bierze cała beznadzieja polskiej anestezji? Bo, umówmy się, najlepiej to nie jest... Od dłuższego czasu zastanawiam sie, czego tak najbardziej właściwie brakuje w polskiej anestezjologii? O swoich typach poinformuję Was pod koniec roku, tyle bowiem będzie trwała nasza ankieta; niniejszym ogłaszam konkurs dla anestezjologów: można wybrać trzy spośród zaproponowanych rozwiązań. A także wpisać własne typy. Zapraszam do udziału! Jeśli pojawi się komunikat: "Ankieta została już wypełniona z komputera o Twoim adresie IP", to zagłosuj ze swojego komutera domowego. (23.10.2010.)

Piękne prawda ?

W sieci znalazłem takie "cudo" anestezjologiczne. Specjalnie dla wszystkich sympatyków Polanestu z życzeniami miłego weekendu! Wasz anestezjologiczny Admin;)

Artykuły z "Anestezjologia i Ratownictwo"

Dzięki uprzejmości redakcji wydawnictwa "Anestezjologia i Ratownictwo" zamieszczam kilka, najbardziej moim zdanim interesujących artykułów z najnowszego numeru czasopisma. Znajdują się one w dziale Edukacja >> Slajdy i są oznaczone wykrzyknikami ** PLEASE DESCRIBE THIS IMAGE **. Życzę miłej i pożytecznej lektury. Polecam zwłaszcza artykuł K. Kuczkowskiego o analgezji położniczej w kontekście ostatniego, gdańskiego zjazdu. (07.10.2010.)

Pozjazdowe, raczej smutne refleksje...

Minął przeszlo tydzień od zjazdu "bólowego" anestezjologów w Gdańsku. To co mnie uderzyło, to jak mała ilość wystąpień anestezjologicznych poświęcona była kwestiom organizacyjnym leczenia bólu. O ile wiemy jak i czym leczyć ból ostry, pooperacyjny w polskich szpitalach, to w dalszym ciągu kręcimy się w zaklętym kole niemożności organizacyjnych. Czy wiecie, że co piąty polski pacjent opuszczający blok operacyjny lub oddział wybudzieniowy nie ma ustalonego leczenia przeciwbólowego przez prowadzącego anestezjologa?. Owszem, można napisać, że 3/4 pacjentów ma takie leczenie określone... Ale chyba nie o to chodzi. Albo taki casus: zdajecie sobie sprawę, że tylko 2% pacjentów w naszych szpitalch ma używane pompy objętościowe do prowadzenie długotrwałego wlewu do cewnika zo? Co jest czystym marnotrastwem zasobów finansowych i ludzkich, a pacjenta naraża na niepotrzebny ból i cierpienie, gdy skończy się lek w strzykawce i gdy ta nie zostanie w porę, na czas zmieniona. No ale o tak przyziemnych rzeczach nie było mowy w trakcie zjazdu...(05.10.2010.)

Kurs nr 5 + USG

Na jesieni odbędzie się kolejne spotkanie w ramach ustawicznej edukacji anestezjologów, w ramach CEEA (dawniej FEEA). W tym roku organizatorzy obiecują w ramach kursu nr 5 blok zajęć praktycznych poświęcony identyfikacji nerwów oraz naczyń pod kontrolą USG. Chwała za to organizatorom! Jednak patrząc na listę wykładowców nasuwa się nieodparcie pytanie, zwłaszcza osobom, które bywały już w Kobylnicy, czy jest brana pod uwagę ocena wykładowców dokonywana przez uczestników poprzednich kursów FEEA? Inną nowością wprowadzoną przez organizatorów w tym roku jest możliwość wzięcia udziału w kursie przez osoby bez specjalizacji. Czy to dobrze, nie wiem, zasadniczo tego rodzaju kurs powinien służyć wg. mnie pogłębianiu i utrwalaniu zdobytej uprzednio wiedzy.

Więcej informacji o kursie znajduje się na stronie www.ceea.org.pl. Polecam wszystkim obecnym i przyszłym prelegentom nasz Antyporadnik. (11.09.2010.)

Linki już działają

Na stronie sekcji anestezji regionalnej zaczęły działać uszkodzone wcześniej linki do materiałów zjazdowychz Wisły. (04.09.2010.)

Kto ma prawo prowadzić terapię ostrego bólu z użyciem cewnika z.o. ?

Okazuje się, że wymieniony w tytule problem jest nie do rozwiązania w warunkach naszego kraju. Z jednej strony powstają inicjatywy anestezjologiczne takie, jak Szpital Bez Bólu, z drugiej strony sytuacja prawna dotycząca podawania leków do cewników zewnątrzoponowych nie przystaje do rzeczywistości i całkowicie uniemożliwia podawanie leków do cewników z.o. przez pielęgniarki, nawet jeśli ma być to wykonane na zlecenie lekarza.

W pewnym momencie pojawiła się propozycja legalizacji: ukończenie przez pielęgniarkę odpowiedniego kursu tj. "Terapia bólu ostrego u dorosłych" mogłoby uprawniać ją do podawania leków do z.o. na zlecenie lekarza. Niestety...

Ukończenie w chwili obecnej przez pielęgniarkę kursu "Terapia bólu ostrego u dorosłych" w dalszym ciągu nie uprawnia do podawania leków czy chociażby nawet zmiany strzykawki w pompie - brak stosownych regulacji prawnych. Znalazlem tylko jeden jedyny kurs "Terapia bólu ostrego u dorosłych" na tej stronie. Koszt kursu to 380 PLN. Czy po jego ukończeniu pielęgniarka z oddziału zabiegowego będzie mogła na zlecenie lekarza obsługiwać wlew do z.o. I na jakiej podstawie prawnej? Dopóki odpowiednie przepisy nie zostana wydane, na kurs nie ma co jechać... (22.08.2010.)

Pompy do z.o.
Jakie pompy są używane w Twoim szpitalu do porowadzenia wlewu do cewnika z.o. ?

głównie strzykawkowe
głównie objętościowe
Obsługa cewnika z.o.
Kto obługuje pompę na oddziałach zabiegowych w Twoim szpitalu w przypadku konieczności utrzymania infuzji leku do cewnika z.o. ?

lekarz-anestezjolog
lekarz-zabiegowiec
pielęgniarka z danego odddziału zabiegowego
pielęgniarka anestezjologiczna

Materiały zjazdowe

Na stronie (?!) sekcji znieczulenia regionalnego PTAiIT pojawiły się wreszcie, po 3 miesiącach od sympozjum anestezjologicznego w Wiśle materiały zjazdowe. Niestety, jaki zjazd, takie materiały - połowa linków do wykładów nie działa. Szczególnie polecam abstrakty dotyczące prawnych aspektów wykonywania wlewów do z.o. (18.08.2010.). Jeżeli ktoś posiada aktualne wytyczne co do podawania leków przez pielęgniarki do z.o. - chętnie zamieszczę.

Czytamy z przymrużeniem ucha... ;)

Schizofreniczny blog anestezjologiczny, czyli ze wspomnień anestezjologa, dra. Śpiwora. Polecam! ;) Link (16.08.2010.)

 

290 tys. kary za brak anestezjologów

Ponad 290 tys. zł ma zapłacić głogowski szpital za brak lekarzy na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. To najwyższa kara, jaką dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nałożył na placówkę zdrowia. Więcej... (15.08.2010.)

Nielegalna analgezja porodu - raport NIK

W szpitalach pobierane są nielegalne opłaty za znieczulenie na życzenie przy porodzie – alarmuje NIK (...)

Więcej >>

Nowe czasopismo anestezjologiczne

Ukazało sie nowe czasopismo na rynku prasy anestezjologicznej poświecone tematyce cięzkich zakażeń. Miejmy nadzieję, że rozwinie się w kierunku praktycznym, a nie naukologii teoretycznej, co jest mankamentem wielu polskich periodyków fachowych. Pozdrawiam serdecznie  redakcję czasopisma i życzę mnóstwa sukcesów wydawniczych! (07.07.2010.)

 

 

Wyniki ankiety

Zakończyła się nasza ankieta o TCI w polskich szpitlach. Badanie to potwierdziło jedynie, jak z tą techniką jest u nas, w Polsce, kiepsko. Nawet ośrodki kliniczne (powiedzmy jasno: kliniczne, akredytowane oddziały anestezjologii i it, z uprawnieniami do szkolenia rezydentów) nie stosują tej metody... Dlaczego?

Zdecydowana większość ankietowanych nie posługuje się TCI, z braku odpowiednich pomp. Taki powód podało aż 55% ankietowanych. Tylko jedna soba stwierdziła, że nie widzi przewagi tej techniki nad innymi formami prowadzenia znieczulenia ogólnego. Ogromna większość osób, które już stosują TCI podaje w niej propofol, nieco mniej remifentanyl, kierując się przy tym głównie stężeniem docelowym leku w osoczu (Cp). Tylko poj. osoby podają w TCI sufentanyl.

Szereg respondentów zwraca uwagę na nikłe, jeśli nie zerowe wyszkolenie polskich anestezjologów do stosowania techniki TCI: brakuje edukacji z tego zakresu w trakcie odbywania specjalizacji, ale i później jest nienajlepiej. Któryś z ankietowanych anestezjologów pyta retorycznie: "ilu Polaków odwiedziło 'the Second World Congress of TIVA/TCI in Berlin?"

Ankieta potwierdza uniwersalność techniki TCI: nasi respondenci stosują ją do absolutnie wszystkich rodzajów zabiegów: od zupełnie drobnych zabiegów laryngologicznych po olbrzymie zabiegi torakochirurgiczne. Szczegółowa analiza wyników ankiety jest dostępna pod tym linkiem.

W tym miejscu uprzejmie chciałbym zauważyć, że:

  • na polskim rynku anestezjologicznym są już dostępne trzy różnego rodzaju pompy TCI różnych producentów

  • zakładając, że jeden zestaw = pompa + 3 programy (model propofolowy + model dla remi + model dla sufenty), to ceny zestawów wahają sie w chwili obecnej od 8 000 PLN do 15 000 PLN. Wydaje mi się, że zestaw porządnej firmy, od wielu lat obecnej na polskim rynku, mającej uznaną markę, który kosztuje 8 tys zł. to naprawdę nie jest dużo, nawet w skali szpitala powiatowego. Nie mówiąc o ośrodku klinicznym.

 Pozdrawiam wszystkich TCI-hobbystów! ;) (06.07.2010.)

Przekroczyliśmy magiczną granicę...

W dniu dzisiejszym nasz serwis po 10 latach działania został odwiedzony 400 000 razy, Ot... taka mała ciekawostka anestezjologiczna. (24.06.2010.)

Gooogle i wyniki wyszukiwania

Nasz portal jest już na 3 pozycji w wynikach wyszukiwnia Google. Proszę wpisać do wyszukiwarki "anestezjologia" i kliknąć Enter. Jesteśmy nawet przed jakże wielce zasłużonym dla promowania polskiej anestezjologii portalem PTAiIT... (25.06.2010.)

ESRA 2010 Polish Zonal Symposium - wersja finalna

Dużym atutem tegorocznego spotkania ESRA (27.05. - 29.05.2010.) była przepiękna okolica z możliwością spacerów bliższych i dalszych, o wiele ciekawsza, niż w Pułtusku.

 Już sama zmiana miejsca z Pułtuska na cokolwiek innego jest sama w sobie plusem, zwłaszcza że stali bywalcy pułtuskiej ESRY zawsze mieli problem z zakwaterowaniem. W hotelu Stok w Wiśle wszyscy się zmieścili bez problemu w tym samym budynku, nie było męczących dojazdów do sali konferencyjnej, jak to drzewiej bywało w Pułtusku - wzmiankowany hotel (****) jest w stanie pomieścić ponad 450 gości. Pojawiły się pierwszy raz od wielu lat bardzo estetyczne i wygodne, z kodem paskowym identyfikatory. Małe, a cieszy… Czytaj dalej >>>

Dalej boli po zabiegach, niestety...

Szpital bez bóluW czwartek, 10 czerwca br. w Warszawie, Eksperci projektu „Szpital bez bólu” spotkali się z dziennikarzami, aby przedstawić im sytuację związaną z uśmierzaniem bólu w polskich szpitalach oraz przybliżyć działania, które pozwoliłyby na usprawnienie istniejącej opieki przeciwbólowej. (...). W Polsce, ból pooperacyjny nie jest uśmierzany we właściwy sposób. Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu prof. Jan Dobrogowski ocenia, że zjawisko to dotyczy ponad 50 proc. pacjentów. Czytaj dalej >>

Aktualności ubezpieczeniowe

"Anestezjologia Bliżej Ciebie" - V. Gdański Piknik Na Zdrowie - z anestezjologami.

Impreza pod powyższym tytułem odbędzie sie 19. czerwca w godz. 11-16 w Zielonym Parku w Gdansku. Strona z programem znajduje się tutaj. Są tam również zdjęcia z poprzednich imprez. W czasie tegorocznego pikniku będą na stoisku naszych kolegów i koleżanek będą edukacyjne książeczki-broszurki, ulotki, pamiątki, gadżety. Organizatorzy postarają się zainteresować anestezjologią i odpowiedzieć na wszystkie pytania odwiedzających. Będzie laptop, żeby pokazać z jakich polskich serwisow edukacyjnych moga korzystac pacjenci przed znieczuleniem, jakie informację tam znajdą itd. Na stoisku naszych kolegów-anestezjologów z  Kliniki i Katedry Anestezjologii i IT w Gdańsku zaprezentowane zostaną następujące zagadnienia:

  • Rola anestezjologa w leczeniu Twojej choroby

  • Nauka czy magia? – znieczulenie ogólne

  • Znieczulenie dzieci – porady dla rodziców

  • Znieczulenie porodu – tak czy nie?

Admin Polanestu serdecznie zaprasza w imieniu organizatorów! (30.05.2010.)

Ubezpieczenia AD 2010

Narasta coraz większe zamieszanie związane z nowym, obowiązkowym ubezpieczeniem OC lekarzy. Polecam Waszej uwadze tekst, który stara się usystematyzować problem ubezpieczeń polskich lekarzy. (22.05.2010.)

Komu bije dzwon...

Zachęcam do lektury pisma profesora Kublera, poświęconemu sytuacji w Głogowie. To pismo dotyczny wszystkich naszych oddziałów intensywnej terapii, nie tylko tego w Głogowie. (22.05.2010.)

Nowe obowiązkowe OC lekarza     

Ubezpieczenie anestezjologa, temat stary jak świat... I niezmiernie ważny. Od niedawna życie się skomplikowało:

26 kwietnia 2010 r. zostało podpisane Rozp. Min. Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium RP. Rozporządzenie wchodzi w życie w ciągu 30 dni od jego opublikowania i powoduje konieczność zawarcia stosownego ubezpieczenia przez wszystkich lekarzy z wyjątkiem osób zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie podzieliło lekarzy na 3 grupy ryzyka, przypisując każdej z nich minimalną sumą gwarancyjną. Lekarze anestezjolodzy zostali zakwalifikowani do grupy o najwyższym ryzyku i muszą posiadać ubezpieczenie na co najmniej 100.000euro.

            Choć dobrowolne OC nie dotyczy zakresu, który w związku z określonymi regulacjami prawnymi podlega pod ubezpieczenie obowiązkowe, trudno uznać, że polisa ubezpieczenia dobrowolnego nie będzie już potrzebna. Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza, zgodnie z zapisami rozporządzenia, nie obejmuje bowiem szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, szkód związanych z udzielaniem pierwszej pomocy oraz szkód związanych z posiadanym i użytkowanym mieniem (tzw. delikt). Ponadto wiele firm ubezpieczeniowych w swoich ubezpieczeniach dobrowolnych stosowało różnego rodzaju triggery dotyczące czasu obowiązywania ochrony, co dodatkowo może wiązać się z koniecznością kontynuowania posiadanego ubezpieczenia dobrowolnego.

            Niezależenie także od powyższego obowiązkowego ubezpieczenia OC lekarza, nadal konieczne jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC świadczeniodawcy, jeżeli lekarz pracuje na kontrakcie z NFZ (zgodnie z Rozp. Min. Finansów z 28.12.2007r.) lub obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotu przyjmującego zamówienie na świadczenia zdrowotne, jeżeli lekarz pracuje na kontrakcie z SPZOZ (zgodnie z Rozp. Min. Finansów z 23.12.2004r.).

            Do pełnego „zabezpieczenia się” w zakresie odpowiedzialności cywilnej, brakuje jeszcze ubezpieczenia ochrony prawnej. Pokrywa ono koszty reprezentanta prawnego w postępowaniu pozasądowym, podczas spraw toczących się w sądzie oraz kosztów związanych z opiniami biegłych, tłumaczeniami dokumentów etc.

Wszystkie powyższe ubezpieczenia najszybciej i najwygodniej można kupić w serwisie ubezpieczenia.med.pl – kalkulacja składki, złożenie wniosku, opłacenie składki i wygenerowanie elektronicznej wersji polisy odbywa się on-line i trwa kilka minut.

Do tematu ubezpieczeń bedziemy powracać w najbliższych dniach. (17.05.2010.)

TCI - trochę linków

Kontynuując wątek dotyczący TCI pozwoliłem sobie na zamieszczenie w dziale "Edukacja" kilku linków anestezjologicznych dotyczących techniki TCI - zapraszam do zaznajomienia się. Zapraszam jednocześnie do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej (16.05.2010.)

Kryzysowa sytuacja na OITiA w Głogowie

Miniony tydzień w głogowskim szpitalu przy ul. Kościuszki, to seria rozmów, oświadczeń i słownych przepychanek pomiędzy dyrekcją placówki, a personelem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Kto ostatecznie wygra ten pojedynek? Dyrektor, który zwolnił z pracy Wiesławę Dec, szefową oddziału, czy zespół, który stanął za nią murem? Jedno jest pewne - jak na razie stracili tylko pacjenci oraz szpital. Ci pierwsi dlatego, że nie są wykonywane planowane zabiegi, a placówka, bo nie zarabia przez to pieniędzy.

Przypomnijmy: problemy zaczęły się w marcu, gdy dyrektor szpitala przekazał Wiesławie Dec, wypowiedzenie z pracy. Pozostali pracownicy oddziału zapowiedzieli, że również odejdą, jeśli ich szefowa nie zostanie przywrócona do pracy. Od poniedziałku, z braku lekarzy pojawił się problem z obsadą dyżurów.

O tym, że Wiesława Dec może stracić pracę mówiono od dawna. Lekarka choć ma opinię dobrego fachowca, nie jest w swoim środowisku przez wszystkich lubiana. Oficjalnie, nikt nie chce przyznać się do krytyki, ale w prywatnych rozmowach można usłyszeć, że jest osobą konfliktową.

Andrzej Permoda, przewodniczący Społecznej Rady Zespołu Opieki Zdrowotnej w Głogowie, a także radny powiatowy, nie ma wątpliwości, że to dyrektor szpitala jest odpowiedzialny za krytyczną sytuację. - Zwalniając kogoś z pracy trzeba przewidzieć wszystkie okoliczności - mówi Permoda i ma żal do Tadeusza Tofela, że naraził zadłużoną na 39 mln zł lecznicę na straty. - Nie rozumiem jak można pozwolić na to, by kobietę w ciąży odsyłać na cesarskie cięcie do szpitala w Lubinie? - zastanawia się Andrzej Permoda.

Dobrego zdania w tych okolicznościach o szpitalu nie mają także pacjenci i ich rodziny. - Moja mama czeka na operację już trzeci tydzień i chyba trzeba będzie znaleźć inny szpital - narzeka Dorota Kmieć z podgłogowskiej wsi.

We wtorek o sytuacji na oddziale dowiedziała się także Prokuratura Rejonowa w Głogowie. Zawiadomienie o prawdopodobnym narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia pacjentów złożyła jedna z lekarek.- Prowadzimy w tej sprawie czynności sprawdzające - mówi prokurator Liliana Łukasiewicz. W środę, dyrekcji szpitala do przejęcia na kilka dni obowiązków ordynatora oddziału, udało się przekonać Annę Mackiewicz. - Musimy wszystko zacząć od nowa. Wierzę, że uda nam się zbudować zespół - powiedział nam Marek Woźniak, dyrektor d/s medycznych.

30 kwietnia nad skutecznym rozwiązaniem problemu będą się także zastanawiać radni powiatowej komisji zdrowia oraz Społeczna Rada Zespołu Opieki Zdrowotnej w Głogowie. http://glogow.naszemiasto.pl 30.04.2010.

Więcej informacji na naszym Forum Dyskusyjnym. (01.05.2010.)

Poparcie dla OKK

O Okołooperacyjnej Karcie Kontrolnej coraz głośniej słychać w naszym kraju. Ostatnio poparcia inicjatywie zwiazanej z wprowadzaniem karty udzieliło PTAiIT w postaci osoby profesora J. Andresa. Poniżej znajduje się informacja o OKK ze strony CMJ:

Okołooperacyjna Karta Kontrolna została przygotowana przez WHO w ramach inicjatywy „Bezpieczna Chirurgia Ratuje Życie” (Safe SurgerySaves Lives), będącej częścią programu „Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów” (World Alliance for Patient Safety). Celem działań podejmowanych w ramach tych inicjatyw jest poprawa bezpieczeństwa medycznego pacjentów podczas operacji.

Przygotowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej miało na celu zidentyfikowanie kryteriów bezpieczeństwa chirurgicznego, które mogą być stosowane we wszystkich państwach i jednostkach opieki zdrowotnej. Badania, przeprowadzone na ponad 3 tysiącach pacjentów, wykazały, że ryzyko powikłań po wprowadzeniu karty maleje z 11 do 7 proc.

W krajach, w których wypełnianie karty jest obowiązkowe, są z niej zadowoleni nie tylko pacjenci i lekarze, ale także ubezpieczyciele. Prawidłowo wypełniona karta jest dowodem, że każda faza operacji była przeprowadzona prawidłowo, a pacjent miał odpowiednią opiekę.

W Polsce działania związane z wprowadzeniem Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej rozpoczęły się przy współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest ośrodkiem współpracującym z WHO w zakresie jakości i bezpieczeństwa pacjenta.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia chce, by wypełniani karty, tak jak w USA czy we Francji, stało standardem obowiązującym wlekarzy w Polsce. Na razie okołooperacyjna karta kontrolna będzie dobrowolna.

(29.04.2010.)

Ankieta o TIVA TCI

Postanowiłem sprawdzić, jak to z TCI w Polsce bywa. Obok jest ankieta na powyższy temat, niestety, TYLKO dla anestezjologów (hasło, z małej litery, to nazwa anestetyku powodującego wzrost SBP). Technika jest na zachód od Odry bardzo popularna, stosowanie tą drogą szeregu leków można powiedzieć, ma już sporą historię. Technologia ta niesie ze sobą szereg korzyści dla pacjentów, jest miła i przyjemna w stosowaniu dla anestezjologa… A u nas? Nad Wisłą? Dalej odpalamy tlen z podtlenkiem 2/4…. W tym miejscu cytat z naszego narodowego podręcznika anestezjologicznego, czyli "Anestezjologii klinicznej" pod redakcją E. Mayzner Zawadzkiej AD 2009. Technice TCI poświęcono zaledwie pół strony, nie zająkując się ani słowem na temat praktycznych aspektów prowadzenia znieczulenia z użyciem pomp TCI. "O wiele łatwiejszą drogą do sterowania stężeniem leku podczas wlewu jest użycie techniki TCI, lecz komercyjne urządzenie jest obecnie dostępne tylko dla propofolu." - czytamy na stronie 267 wzmiankowanego podręcznika.

Jedyną pociechą jest to, że są ośrodki w Polsce, gdzie ta technologia miewa się całkiem dobrze. Ostatnio byłem na sympozjum oświeconym sufentanylowi. O ile większość wykładów była bardzo wodnista i nic nie wniosła do wiedzy ogólnie znanej i posiadanej, to prawdziwym majstersztykiem był wykład P. dr Małgorzaty Symonides z Centrum Onkologii W Warszawie o stosowaniu sufentanylu w postaci wlewu TCI w trakcie długotrwałych (kilkunastogodzinnych) operacji onkologicznych. Kto nie był, nie żałuje! Szacunek, Pani Doktor, i podziękowania za przygotowanie tego wykładu!
 

Nowy dział w Polaneście

Pod linkiem Edukacja znajduje się nowy dział w naszym portalu, w którym umieszczone się różnego rodzaju filmy o tematyce anestezjologicznej. Podzielony jest na kilka części odpowiadających naszej anestezjologicznej działalności: General Anesthesia, Local Anesthesia, Airtraq oraz Fun Videos. Jeżeli posiadacie jakieś ciekawe filmy z Waszej pracy - zachęcam serdecznie do podsyłania na nasz adres (17.04.2010.)

Artykuły z periodyku Anestezjologia i Ratownictwo

Poniżej wybór najciekawszych moim skromnym zdaniem artykułów z jednego z ostatnich numerów "Anestezjologii i Ratownictwa".

Zapraszam do lektury! I do zakupów sprzętu do zestawów do trudnych intubacji. Wreszczcie wiadomo, co kupować ;) (15.04.2010.)

O konflikcie interesów

W niedługim czasie odbędzie się w naszym kraju kilka zjazdów naukowych, poczynając od Wisły a kończąc na Popowie i Toruniu… Ich szczegółowy spis znajduje pod zakładką Kursy i szkolenia w naszym portalu.

Postanowiłem przejrzeć wymagania organizatorów w stosunku do lekarzy-anestezjologów prezentujących swoje prace naukowe. Szukałem przy tym jednej, szczególnej rzeczy, jednego punktu: deklaracji konfliktu interesów. Więcej >>

Sufentanyl w anestezjologii

Sympozjum naukowe, poświęcone różnym aspektom stosowania sufentanylu we współczesnej medycynie, począwszy od oddziału intensywnej terapii aż po znieczulenie porodu, odbędzie się 16. kwietnia 2010. w Hotelu Polonia, Warszawa, Al. Jerozolimskie 45. Początek o 13:00. Zakończenie w godzinach popołudniowych. Po wykładach organizatorzy zapraszają na poczęstunek. Program spotkania (*pdf) znajduje się tutaj. (26.03.2010.)

 Nasze strzechy anestezjologiczne...

To już tyle lat od wprowadzenia na polski rynek sufentanylu i remifentanylu... Tyle lat, że ten pierwszy doczekał się nawet swojego generyku. Mimo to leki te dalej nie dotarły pod polskie strzechy anestezjologiczne. Wszem i wobec panuje niepodzielnie Król Fentanyl Pierwszy :) Już nawet nie wspominam o TCI czy modelu Minto dla remi... Czy naprawde jesteśmy tak bardzo odporni na nowości? Czy też może kasa uniemożliwia nam stosowanie nowoczesnych opioidów. A może lubimy to, co znamy? I to stosujemy? (21.03.2010.)

 

Best jobs in America

Polecam zapoznanie się z przejrzystym diagramem ilustrującym wysokość wynagrodzenia w różnych zawodach w USA. Są tam również ujęte zarobki w anestezjologii. Aby uzyskać dostęp do diagramu, kliknij proszę w rysunek poniżej. (20.03.2010.)

Co dalej z OKK?

Na naszym forum dyskusyjnym pojawiły sie jakiś czas temu pierwsze wpisy dotyczące stosowania OKK. Jak do tej pory polskie doświadczenia są raczej zniechęcające. Temat w polskim środowisku anestezjologicznym traktowany jest raczej po macoszemu; czyżby problem nie istniał? Mało tego - dam sobie wszystkie moje kończyny obciąć i głowe zdekapitować ;) że w szpitalch gdzie jest ona stosowna traktowana jest jak zło konieczne i widzimisię "dyrekcji". W rozmowach z kolegami i koleżankami postrzegana jest jako jeden więcej, nic nie znaczący papier w codziennej praktyce anestezjologa.  (12.03.2010.)

Okołooperacyjna karta kontrolna - ogólnopolska premiera

Okołooperacyjna Karta Kontrolna Na stronach krakowskiego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia pojawił się zapowiadany od jakiegoś czasu wzór Okołooperacyjnej Kary Kontrolnej, w skrócie OKK. Oryginalna karta WHO-owska została przystosowana do warunków polskich a następnie przetestowana w warunkach polowych ;) w 5 szpitalach, w tym w dwóch niepublicznych. Uważam osobiście, że niezależnie od wszelkiego rodzaju utrudnień i niedogodności jakie niiesie ze sobą codzienne, regularne stosowanie OKK, może się ona stać bardzo ważnym sposobem na podniesienie stanu bezpieczeństwa organizacyjnego na naszych salach operacyjnych. Jak piszą autorzy:

Wspierając zespoły zabiegowe w ograniczeniu liczby takich zdarzeń, WHO po konsultacjach z lekarzami chirurgii i anestezjologii, pielęgniarkami anestezjologicznymi i operacyjnymi oraz przedstawicielami pacjentów, opracowało Okoooperacyjną Kartę Kontrolną -OKK, która może być stosowana na każdej sali operacyjnej na całym świecie. W wersji oryginalnej (...)

Karta jest narzędziem służącym do wspierania przyjętych/ zaadaptowanych działań na rzecz bezpieczeństwa oraz promowania skutecznej komunikacji i dobrej współpracy w multidyscyplinarnym zespole. Okołooperacyjna Karta Kontrolna nie jest elementem polityki regulacyjnej ani ustawowej, lecz narzędziem, służącym klinicystom i innym profesjonalistom medycznym, zaangażowanym w poprawę bezpieczeństwa w celu ograniczenia możliwych do uniknięcia zgonów i powikłań.

Czy karta się przyjmie na polskich blokach operacyjnych? Wydaje mi się, że czynnikiem, który zadecyduje o tym, będzie zrozumienie jej roli przez CAŁY personel obecny na salch operacyjnych, poczynając od pielęgniarki anestezjologicznej a kończąc na głównym operatorze. Nonszalanckie i lekceważące podejście do wypełniania tej check listy i traktowanie jej jako zła koniecznego na pewno do niczego dobrego nie doprowadzi, a na pewno nie do jej upowszechnienia się.

Powodzenia w stosowaniu OKK. Tradycyjnie zapraszam do dyskusji na Forum Dyskusyjne. Założyłem tam stosowny wątek - dotyczący tylko tej karty. (03.01.2010.)